مقالات تخصصی روانشناسی

مقالات تخصصی روانشناسی (میثم صالحی)

دنیای علمی و مقالات تخصصی روانشناسی

دنیای علمی و تحقیقاتی دنیایی به نسبت متفاوت از نوشته های معمولی است. همه کارکرد علم به تجربی کردن آن و استفاده از روش های تحقیقاتی برای داشتن یک مرجع اصلی و عینی برا گفتمان علمی هستیم. دنیایی که رد پای آن را میتوانیم در مجله های نمایه شده در ISI و ISC ببینیم. نوشتن مقاله هایی این چنینی در مورد موضوع انتخابی اقتضای یک مطالعه ای طولانی مدت و صرف حوصله ای بالاست چرا که علم روش های خاص خود را برای پذیرش یک تحلیل و یا فرضیه میطلبد.

مقالات تخصصی روانشناسی میثم صالحی

در حوزه دانشگاهی برای گذراندن مقاطع تحصیلی و ثبت اعتبار علمی بایستی در این دنیای قدم بگذارید و این کار را با مقالاتتان انجام میدهید. در اینجا مقالات چاپی خودم را قرار دادم تا کسانی که به لحاظ تخصصی به خواندن مقالات علمی علاقه دارند به مقالات این جانب دسترسی داشته باشند.

تاریخچه روانشناسی

مقاله آراء یونگ و ملاصدرا درباره دین با نگاهی به فروید

نویسنده مسئول : میثم صالحی

پذیرش شده در سومین کنگره ملی روانشناسی ایران

چکیده  

اساس ارجاع مسئله دین در حوزه روانشناسی غرب به یونگ و همینطور فروید بر میگردد به طوری که مبنای فهم روانشناسی دین در غرب غالبا فهم گستردگی،پیچیدگی و ابهام نظریه یونگ است. در دنیای شرق بار این پیچیدگی در تبیین فلسفی وجود حق تعالی و مسئله  خدا و دین بر دوش بنیان گذار حکمت متعالیه یعنی ملاصداری شیرازی است. هدف این پژوهش مشخصا تشریح و تاکید دیدگاه روانشناسی یونگ با پیش زمینه ای از فروید به لحاظ روانشناسی و در اخر دیدگاه ملاصدرا به لحاظ فلسفی نسبت به نیاز دین و مسئله دینی است.  مفهوم تجربه دینی، نقش ناخوداگاه جمعی در پیدایش دین، مکاشفه، اسطوره، دگم ها یا احکام دینی، تصور خدا، مسئله وجود ، علت نیارمندی به معلول به علت… ازجمله مباحثی هستند که جهان بینی مبهم یونگ و ملاصدرا در برخورد با مقوله دین را برایمان روشن میکنند. در نهایت چیزی که از ادبیات و مفاهیم یونگ درباره ی دین میفهمیم ما را به این مسئله رهنمون میسازد که یونگ وجود و نیاز دین و تجربه ای دینی را همانند ملاصدرا برای دستیابی به معنا در دوران میانسالی امری واضح و واجب میبیند و دنیای غرب را به خاطر انهدام سنت ها و مسلک های دینی مذمت میکند.

برای دریافت و خواندن مقاله ایمیل خود را وارد نمایید:

Name *

Email *

 

مقاله بررسی روانکاونه کارکرد سینما با تکیه بر مفهوم نگاه خیره در اندیشه ژاک لکان

نویسنده مسئول: میثم صالحی

منتشر شده در مجله رویش روانشناسی

چکیده

 نظریه روانکاوی پس از اندیشه های ژک لکان بیش از پیش جای خود را در حوزه های گوناگونی از هنر و اندیشه همچون: نظریه فیلم، نگرش فمنیسم، روند پدید آیی سوژه و.. باز کرد. نظریه پردازان فیلم پس از لکان با بهره گیری از مفاهیم روانکاوانه او همچون: مرحله آیینه ای، مفهوم میل، فانتزی، نگاه خیره، بزرگ دیگری و.. درک تازه ای را نسبت به کارکرد سینما در امتداد حضور بیش از یک قرن آن ارائه کردند. هدف این مقاله تشریح مفاهیم مرتبط ژک لکان و سینما و همچنین انواع کارکرد سینما با توجه به نظریه های نظریه پردازان روانکاوانه فیلم پس از لکان است. در نهایت  کارکرد سینما در سه مولفه کلی: در مقام بازپدیدآیی مرحله آیینه ای، در مقام فانتزی در خدمت ایدئولوژی و ایجاد موقعیت چشم چرانی برای دست یابی به ابژه نگاه یعنی نگاه خیره یا نگاه ازلی از بیرون به سوژه مورد بررسی قرار میگیرد و ما را به این اندیشه رهنمون میسازد که سینما نه فقط یک بخشی از هنر بلکه فراتر از آن بخشی از ایدئولوژی و همچنین نقطه بازپدید آیی فانتزی و استمرار میل ماست.  

مقاله را میتوانید از لینک روبرو در سایت رویش روانشناسی مطالعه بفرمایید: http://frooyesh.ir/article-1-1420-fa.html

پس از خواندن مقاله اگر سوال و یا مسئله ای مدنظرتان بود میتوانید در بخش ارسال دیدگاه پایین صفحه با من در ارتباط باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *