رشته روانشناسی و معرفی آن به علاقه مندان
[تعداد: 10    میانگین: 3.1/5]

رشته روانشناسی نیاز رو به رشد آن در ایران

با توجه به رویکرد دنیای امروز و سیر بحران هایی که هر روزه زندگی ما را تحت تاثیر قرار میدهد توجه به روانشناسی و اشتیاق عمومی مردم و علاقه مندان به روانشناسی و رشته روانشناسی بسیار بیشتر شده است. بنابراین تصمیم گرفتم نوشته ای رو برای معرفی این رشته به کسانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در این رشته هستند و کنکوری هایی که باید یک پیش زمینه ای نسبت به این رشته برای انتخاب کردن یا نکردنش داشته باشند اختصاص دهم.

من و روانشناسی

چیز هایی که توی این نوشته می آورم غالبا تجربیاتی هستش که تا این لحظه از رشته روانشناسی و خواندن مباحثش به دست آوردم شاید هیچوقت جمله ی بهترین دوستم را فراموش نکنم که وقتی دو هفته پیش با هم صحبت می کردیم بی اختیار حرفم را قطع کرد و گفت: تو و روانشناسی بدجوری تو هم غرق شدین.. بعد که یه کوچولو خندیدیم بهش گفتم: این ویژگی روانشناسیه، خودش میاد تو زندگیت حداقل برای من اینطوری بوده.

پول یا علاقه؟

کسانی که روانشناسی را دوست دارند و برای رقابت و در نتیجه قبولی توی این رشته در کنکور شرکت می کنند باید بدانند که همانطوری که به لحاظ عرفی هر کسی میداند تنها وقتی در رشته موفق می شویم که واقعا علاقه منده اش باشیم.. این قانون اولیه تمام رشته هاست صادقانه بگویم که بله روانشناسی تا حدی رشته ای پولساز هست اما نه برای کسی که فقط به خاطر پول وارد این رشته شده باشد.

علاقه مندان به خود رشته متفاوت از علاقمندان به پول این رشته هستند

مسائل روانی و به طور کلی مسئله روان پدیده ای پیچیده است که از جهات مختلفی بررسی میشود و همینطور از جهات مختلفی هم تحت تاثیر قرار میدهد. این دقیقا همان چیزی است که علاقه مندان به خود این رشته را از علاقه مندان به پول این رشته جدا میکند.

آقای دکتر شما آخرین گلوله زندگی من هستید

روزی را تصور کنید که شما یک روانشناس شده اید و فردی به مطب شما مراجعه می کند فردی افسرده با خلق پایین، ژولیده و به شدت غمگین که به دلیل احساس گناهی که با خود دارد میخواهد اقدام به خودکشی کند.

حال شما هستید و احساسات و هیجاناتتان، چیزی که به طور عادی همه ما را تحت تاثیر قرار میدهد و شما باید تا جایی که میتوانید با این علائم اختلالی در این شخص بجنگید مدام باید فکر کنید، از جوانب مختلف وارد مسئله شوید  و او را تحت تاثیر قرار دهید در مدت زمانی حدودا پنجاه دقیقه ای (البته بستگی به رویکرد درمانیتان دارد) که ای بسا شاید جلسه بعدی در کار نباشد.

حتما مطلب زیر را بخوانید..
معرفی روانشناسان خوب تهران

تحلیل خود تنها مسئله راهگشا برای تحلیل دیگران

تنها زمانی درمانگر خوبی برای این فرد خواهید بود که علاقه مند به این فرایند باشید علاقه مند به مسئله روان و بازخورد هایش در رفتار انسان باشید، علاقه مند به ارتباط و تاثیرات متقابل مغز و روان و رفتار باشید و همینطور شاید عجیب ترین بخشش این است که علاقه مند به تحلیل رفتار و تحلیل خود باشید..

توجه و تحلیل

تحلیل خود یعنی چه؟ خب ببینید وقتی شما وارد روانشناسی میشوید مدام راجع به پدیده ای به اسم انسان مطلب میخوانید و میفهمید راجع به رفتار هایش راجع به هیجان هایش، زبان بدنش، خواب هایش، خودآگاه و ناخودآگاهش و حتی شوخی ها و لطیفه هایش این همان چیزی است که باعث میشود حال دیگر دقت کنید مهم نیست چه چیزی فقط دقت می کنید توجه می کنید به تمام چیزها و احساساتی که تجربه می کنید و دیگران تجربه میکنند و برای شما بازگو می کنند.

همه چیز قابل توجه است

حال دیگر وقتی به دنیای رفتار و انسان مینگرید هر چیزی را دارای معنا می یابید که قابل تحلیل است و قابلیت این را دارد که به یک درک کلی از چگونگی رفتار فرد در امروز و مشکلی که برای او پیش آمده برسیم.

شما مدام خودتان را مورد ارزیابی قرار میدهید و مدام به خودتان نگاه میکنید تا خوانده هایتان را با رفتار هاییتان مطابقت دهید و این دقیقا زمانی است که روانشناسی وارد زندگی شما میشود.البته باید اضافه کنم که میتوانند افرادی وجود داشته باشند و بخوانند و بفهمند اما هیچ وقت این ها را در زندگی روزمره خود وارد نکنند و علمشان را به مثابه یک عضوی جدا از خود نگه دارند..

روانشناسی در دانشگاه

در دانشگاه معمولا سال های اول و دوم تمام چیز هایی که شما میخوانید جنبه ای عمومی و آشنایی دارند واحد ها و مباحثی مثل معرفت شناسی مباحث اساسی در روانشناسی یک و دو، مشاوره و راهنمایی و … از ترم های ۵ به بعد مباحث تخصصی روانشناسی مطرح میشوند در طول چهار سال دوره لیسانس دانشجویان باید به یک درک کلی از روانشناسی و مباحثش برسند تا بتوانند در کارشناسی ارشد تا حدی وارد حوزه رویکردی خود شوند برای درمان..

 رویکرد های روانشناسان

 ۱٫ روان تحلیلگری

۲٫رفتارگراها

۳٫ انسان گراها

۴٫ شناخت گراها

۵٫ نوروساینس یا به عبارتی زیست شناختی ها

پس از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد رشته روانشناسی شما می توانید مجوز برای کار داشته باشید..

کتاب های پیرامونی بخوانید اگر میخواهید راننده تاکسی نشوید!

صادقانه بگویم که چیزی که شما را متفاوت از بقیه میکند میزان مطالعه ی پیرامونی این رشته است به طوری که دانشگاه در این زمینه فقط محلی برای معرفی است نه یادگیری دقیق و صرف شما دانشجو میشود و باید مباحث را بیرون از دانشگاه هم پیگیری کنید. همانطور که هر کدام از ما پیش دکتری میرویم و از اون انتظار داریم لقب دکتری او مطالبق با معلوماتش باشد در یک روانشناس هم به همین گونه است چه بسا که با توجه به پیچیدگی مسائل روانی به سبب علم نوظهور روانشناسی این قضیه سخت تر هم میشود..

روانشناسی یک رشته شناور در کنکور کارشناسی

رشته روانشناسی یک رشته شناور است به این معنی که در هنگام انتخاب رشته از سه رشته پایه یعنی علوم انسانی تجربی و ریاضی میتوان وارد آن شد. این به سبب همه گیر بودن مباحث روانشناسی و روان است.

این که مغز و هورمون ها چه تاثیراتی بر رفتار میگذارد و مباحث شناختی و ذهنی چه تاثیر میگذارند هر کدام به حوزه ای مربوط میشوند که در نهایت همه این سه علوم پایه را در برمیگیرد.. البته که این مطلب در واحد های درسی رشته هم گنجانده شده به این معنی که واحد های فیزیولوژی اعصاب و غدد(تجربی)، فلسفه اسلامی(انسانی)، آمار استنباطی و توصیفی (ریاضی) و… در این رشته خوانده میشود.

دوره کارشناسی فهم مسائل روانشناسی است

البته که در تمام طول ترم ها واحد های گوناگونی خوانده میشود از مباحث گوناگون روانشناسی اطلاعاتی کسب میشود اما اگر بخواهیم صادق باشیم در دوران لیسانس غالب مطالب مربوط میشود به نظریه ی پدر روانکاوی یعنی فروید :مباحث لایه های شخصیتی او، مراحل رشدی که مطرح میکند و واژگانی که به کار میبرد. در کنار این نظریه پرداز مباحثی در رابطه با شرطی سازی از رفتارگراها، طرحواره درمانی و مسائل مربوط به شناخت گراها، دنیای رشدی در نگاه ژان پیاژه نظریه پرداز بزرگ و … مطرح میشود.

یک توصیه

هیچگاه جمله ای را که استاد واحد روانشناسی شخصیت بهم گفت را فراموش نمیکنم: در دوران لیسانس شما باید مسائل را بفهمید و به یک مسئله برسید دوران ارشد آن را اجرایی کنید و در دکترا به تز تبدیلش کنید..

اگر قبل از ورود به این رشته اطلاعاتی از این دست داشته باشید تا حدی بر اساس یک کلیاتی میتوانید به این نتیجه برسید که آیا این رشته مورد علاقه من هست یا نه..

اگر سوال و یا مسئله ای ذهنتان را در این باره مشغول کرده میتوانید در بخش ارسال دیدگاه پایین صفحه آن را با من در میان بگذارید تا به آن پاسخگو باشم.

 

درباره میثم صالحی

آگاهی بیشتر مردم از علم روانشناسی برای بهبود روابطشون شاید بیشترین چیزیه که برای تحققش تلاش میکنم.. مدیر سایت انگارکه

51 دیدگاه در معرفی رشته روانشناسی برای علاقه مندان
 1. با لیسانس روانشناسی چه کارایی میشه کرد و ایا درامدی میشه داشت؟؟؟

  • سلام
   حداقل مدرک برای مشاوره دادن در روانشناسی کارشناسی ارشد هستش و خیلی وقته که با مدرک لیسانس عملا نمیشه کاری کرد جز معلمی درس روانشناسی دبیرستان برای همین باید برای رشته روانشناسی تا کارشناسی ارشد حداقل خوند

 2. سلام … من سال دیگ کنکور میدم و خیلی به رشته ی روانشناسی علاقه دارم و میخوام حتما یه روانشناس بشم . ولی خوب اطلاعات کافی ندارم و هرچی بیشتر میگردم بیشتر گیج میشم . میشه کنید ؟!

  • سلام
   من برای این که شما اطلاعات خوبی راجع به این رشته داشته باشید دو مقاله در این حوزه نوشتم پیشنهاد میکنم اونها رو بخونید حتما اگر سوالی داشتید میتوانید به من ایمیل بزنید تا جایی که بتونم شخصا کمک میکنم تا اطلاعات داشته باشید از طریق تماس با هم میتوانید با سوالاتتون رو با من در میون بگذارید اما قبلش این مقالات رو بخونید برای خوندن مقاله بر روی عناوین کلیک کنید:
   شغل روانشناسی
   فرق بین روانشناس، روانپزشک و روانکاو

 3. سلام
  من انسانی میخونم و ساله بعد کنکور میدم و به رشته روانشناسی خیلییییی خیلییییی علاقه دارم
  همه جا رو گشتم و پرسیدم ولی نمیدونم با رتبه چند میشه از این رشته قبول شد؟
  میشه شما کمک کنین؟
  خیلی ممنونم ازتون

  • سلام مشاوران تحصیلی در این زمینه میتونند به شما کمک کنند معمولا دانشگاه های دولتی زیر رتبه ۴۰۰ در کنکور انسانی برای روانشناسی پذیرش میکنند البته که هر سال به تناسب ظرفیت هایی که دانشگاه ها در دفترچه اعلام میکنند این میتونه متفاوت باشه..

 4. سلام من رشته ی دانشگاهیم یه چیز دیگه س ولی خیلی به روانشناسی علاقه دارم میخوام در این زمینه مطالعه کنم میخواستم بدونم چه کتاب هایی برای من خوبه

  • سلام
   یکی از کتاب های جالب توی زمینه روانشناسی کتاب نظریه های شخصیت دکتر سیاسی هستش که با این که حجم کمی داره اما هم کتاب رونی هستش و هم کتاب عملی هستش کتاب روانکاوی برای همه از فروید هم میتونه کتاب جالبی باشه برات.
   پیشنهاد میکنم توی مقاله ها مقاله معرفی کتاب های خوب روانشناسی ما رو هم بخونی میتونه خیلی بهت کمک کنه..

 5. سلام. من میخام از طریق کنکور ریاضی وارد رشته روانشناسی بشم سوالم اینه ک :این همونه ک بچه ها از طریق کنکور تجربی یا انسانی واردش میشن و فرقی نداره؟چون شنیدم بجه های ریاضی مثلا روانشناسی بالینی نمیتونن بخونن و باید صنعتی بخونن و یه فرقایی داره؟ایا تو کارشناسی و کارشناسی ارشد تفاوتی داره یا دقیقا همونه؟سوال دیگ اینک از رشته ریاضی با چه رتبه ای میشه روانشناسی شهیدبهشتی تهران اورد؟

 6. با سلام . من در حال حاضر دررشته تاریخ در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستم . به رشته روانشناسی هم خیلی علاقه دارم . میخواستم بدونم اگر برای ارشد در کنکور روانشناسی شرکت کنم بهتر هست یا نه ? به تحصیل در رشته تاریخ ادامه بدم .

  • سلام
   راستش باید ببینید خودتون کدوم رو واقعا بهش علاقه دارید رشته روانشناسی درصورتی کارشناسیش رو نخونده باشید و صرفا از ارشد وارد بشید رشته پیچیده و سختی میشه براتون چرا که در کارشناسی معمولا مطالب جا میوفته و در ارشد به مسئله میرسه.. مگر اینکه خودتون کتاب های رشته روانشناسی رو در مقطع کارشناسی خونده باشید اما در هر حال هر رشته رو که دوست دارید میتونید انتخاب کنید اما باید یه دور اندیشی نسبت بهش داشته باشید

 7. سلام و وقت بخیر
  یه سوالی داشتم.ممنون میشم کمکم کنید
  من دیپلم گرافیک رایانه ای دارم و پیش دانشگاهی هم همین رشته هستش.میخواستم بدونم با این اوصاف میتونم در دانشگاه آزاد رشته روانشناسی بخونم یا باید مجدد رشته انسانی بخونم تا بتونم برای دانشگاه ادامه بدم؟

 8. دیدگاه *با سلام من میخوام تغییر رشته بدم و رشته روانشناسی رو بخونم.یه کمی هم با دروس حفظی مشکل دارم از طرفی خیلی ب روانشناسی علاقه دارم خواستم بپرسم خیلی سخته???آیا میتونم برم😿😿😿😿

  • سلام
   اگر از من میپرسین اگه چیزی رو دوست دارین اون رشته خیلی براتون سخت نمیگذره روانشناسی حفظیات داره و خب کم هم نیست حفظیاتش اما مطالب جذابی داره و خب راحت توی ذهن جا میگیره(بازم تاکید میکنم البته اگر دوست داشته باشین). دروس روانشناسی و مخصوصا واحد هایی که باید پاس کنین کلا توی هفت ترم تموم میشن پس خیلی سخت نیستن همه مفهومی هستن و اگر مطالعه پیرامونی هم داشته باشین میتونین از این رشته لذت ببرین.

 9. سلام من خیلی به رشته روان شناسی علاقه مندم میگن ۸۵ درصد کنکور حدف شده یعنی اگ بخوام روان شناس شم باید کنکور بدم یا نه .اینجا من گیج شدم دبیرا هم میگن با نمره نهایی میتونی به هردانشگاهی بری فقط نمره نهایی ملاکه!

 10. سلام من رشتم تجربی بوده اوم سال. پیش کنکور دادم و رتبه خوبی نیاوردم امسال خواستم کنکور بدم ک دیدم دیگه حوصله کنمور ندارم راستش دوست داشتم سریع وارد کار بشم واسه همین میخوام رشته روانشناسی پیام نور بخونم و واسه ارشد روان‌شناسی بالینی بخونم من اطلاعاتی درمورد دروس عمومیش ندارم میترسم چون رشتم انسانی نبوده در دروس عمومی لنگ بزنم چون نمیدونم متناش چجوریه ولی بگم رشتشو خیلی دوست دارم. دوست دارم حال بقیه رو خوب کنم واینکه گفتین اگه کسی بیاد ب عنوان مراجعه کننده من خب نمیدونستم اولش چی بگم ب نظرتون این مشکل بعد خوندن دروس خوب میشه؟؟؟

  • بله حتما درست میشه شما نباید از الان همه چیز رو بدونید سال به سال باید بگذره تا کم کم این رو یاد بگیرید اون هم بخشیش توسط دفتر و کتاب هستش بخش عمده دیگه اش مربوط میشه به خودتون و تحلیل خودتون بچه های روانشناسی ۹۰ درصد چیز ای رو که میخونن تازه توی تحلیل خودشون درکش میکنن و یاد میگیرن پس بخونید و به خودتون زمان بدید مطمئن باشید حل میشه…

 11. سلام من ب رشته روانشناسی علاقه دارم رشته دبیرستانمم تجربی بوده گفتین تصور کنید ی روانشناسید من اون کارو کردم ولی خب نمیدونستم با مراجعه کننده چجوری شروع کنم ولی علاقه خاصی ب کمک کردن در این مورد دارم بنظرتون چون رشتم تجربی بوده با دروس عمومی روانشناسی گیر نمیکنم؟ یعنی میتونم پاس کنم

  • بله دروس عمومی روانشناسی خیلی مباحث پیچیده ای ندارن و اگر رشته رو دوست داشته باشید میتونید پاس کنید نگرانش نباشید

 12. سلام من امسال میرم دهم
  به روانشناسی علاقه دارم ولی خیلی رابطم با درس ها ی حفظی خوب نیستد ، به خاطر همین از چندجا که پرسیدم بهم گفتن که از رشتهی ریاضی میتونم برم اما توی بعضی از سایت ها زده که از رشته ی اریاضی فقط روانشناسی صنعتی میشه رفت و روانشناسی بالینی نمیشه رفت
  میشه دربارهی این یه ذره توضیح بدید
  ممنون

  • سلام
   برای کارشناسی که روانشناسی یک رشته شناور هست یعنی از هر رشته ای میتونید وارد بشید و خب محدودیتی نداره.. الان هم برای کارشناسی فقط روانشناسی عمومی گرایشش هست برای ارشد هستش که شما گرایش های بالینی و سلامت و سازمانی و … رو انتخاب میکنید..
   برای کارشناسی میتونید وارد بشید از رشته ریاضی.. البته شاید برای انتخاب رشته سالی که بخواید وارد بشید ضوابطی وجود داشته باشه که خب اون مسئله ای دیگه هستش اما چیزی که من میدونم اینه که همیشه روانشناسی از تمام سه رشته انسانی تجربی و ریاضی پذیرش میکرده در دوره ی کارشناسی

 13. سلام .شاخه روانکاوی دقیقا در چه حوضه ای عمل میکنه و مسئله بعد اینکه چیزی که فیلمها در رابطه ی روانکاو ها منعکس میکنن تا چقدر درست هستش اینکه میتونن با تیز بینی و یک صحبت کوتاه و ریز به زوایای عمیق شخصیت یک نفر پی ببرن واقعا وجود داره یا فقط یک تخیل محض است

  • فیلم ها معمولا مرجع خیلی خوبی برای اون چیزیکه توی جلسه درمان اتفاق می افته نیستن شاید سریال intreatment شبیه ترین فضا سازی جلسه درمان رو میکنه… اما به طور کلی مشکل ادم ها به خصوص مشکلات هیجانیشون ریشه ای هستش و به اندازه سنشون درشون جای داره در نتیجه طبیعی هستش که درمانش هم با یکی ذو جمله اتفاق نمی افته و این فقط برای فیلم ها هستش توی جهان واقعی درمان درست در طول زمان اتفاق می افته چرا که سیستم شناختی ما و به طور کلی آگاهی در طول زمان و در طول جملات اتفاق می افته در در یک کلمه

 14. سلام
  من ی رشته مهندسی توی امیرکبیر میخونم ولی الان ک دیک اخرای کارشناسیمه می بینم واقعا هیچ علاقه ای ب رشته ام ندارم و ارشد احتمالا کنکور روانشناسی بدم.واس کسی ک تو موقعیت کنه چ پیشنهادی دارید؟واقعیتش من انقدررر تو ذهنم ادما رو تحلیل میکنم ک دیگ کلافه میشم و از بچگی هم ب مسایل روانشناسی علافه داشتم.دلیل اینکه میخام روانشناسی بخونم این نیست ک مطب بزنم بلکه علاقمند به تحقیق و ازمایش و کلا عمیق شدن تو این علمم و تا دکتری میخوام برم ولی به هرحال جنبه مالی هم برام مهمه.حتی ب اقتصاد رفتاری و مهندسی اجتماعی و فیلدهایی ازین دست هم علاقمندم ک نمیدونم تو ایران هست یا ن.ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام
   اولویت خب با علاقه شما هستش اگر واقعا روانشناسی رو دوست دارید میتونید وارد این رشته بشید به خصوص اگر بخواید کار پژوهشی انجام بدید اما اگر بخواید درمانگر بشید بهتر بود لیسانس روانشناسی رو هم میگذروندید اما به طور کلی میتونید ارشد رو این رشته بخونید رشته روانشناسی به لحاظ مالی اگر پر کار باشید و رشته اتون رو دوست داشته باشید حتما به لحاظ مالی خوب هستش

 15. سلام خسته نباشید من نظام جدید هستم و دیپلم فتوگرافیک دارم میتونم از طریق دانشگاه ازاد رشته روانشناسی بالینی رو بخونم حفظیاتم مشکلی نداره معدلمم بالاس لطفا راهنمایییم کنید

  • والا از نظام جدید و قوانینش خبر ندارم اما برای زمان ما از رشته هنر یا هنرستان نمیشد وارد روانشناسی بشید از سه رشته اصلی بود پذیرش با پرس و جو بکنید

 16. سلام من عاشق رشته ی روانشناسی ام اما می گن برو معلمی بخون بعد مدرک روانشناسی بالینی رو بگیر
  به نظرتون کدوم بهتره مستقیم روانشناسی رو بخونم یا زمان کارشناسی

  • باید ببینید خودتون کدوم رو بیشتر دوست دارید اول این رو به من بگید تو در مورد روانشناسی و رشته اش بتونم راهنماییتون کنم

 17. سلام میخواستم بگم اگه بیام رشته روانشناسی حتما توش کار هست؟
  منظورم اینه که صد در صد میشه یه جا مشغول شد و درآمدی داشت؟

  • سلام
   روانشناسی هم مثل تمام رشته های دیگه بستگی به تلاش خودتون داره اگر پول رو توی این رشته به علاقه اش ترجیح بدید معمولا به پولش نمیرسید چون روانشناسی چون مسئله اش انسانه یه کم که بیاید ترم های بالاتر پیچیده میشه و اگر علاقه نداشته باشید بعدا جلوی مراجع هاتون توی درمان شکست های زیادی رو تجربه میکنید..
   اما با تمام این تفاسیر اگر بخوایم از دور به روانشناسی و بازار کارش نگاه کنیم بازار کار خوبی داره و پول زیادی هم به طبع میتونه از قبل درمان آدم ها عاید شما بشه.. ولی اینکه شما بتونید حتما کار پیدا کنید کاملا بستگی به خودتون داره..

 18. سلام من الان باید انتخاب رشته کنم شدیدا به صحبت با دانشجوی این رشته نیاز دارم میشه شمارتون رو بدید تماس بگیرم یا حداقل میشه به این آیدی پیام بدید Threemmm@ خواهش می کنم

 19. سلام تو تاگرام لطفا جوابمو بدیم چون امروز آخرین روز انتخاب رشته است

 20. سلام
  من لیسانس یکی از رشته های علوم انسانی را دارم. ریاضی ام بسیار ضعیف است. میخوام برای ارشد روانشناسی بخونم. اما نگرانم از بابت ضعف پایه ای در ریاضی. لطفا بفرمایید ریاضی چقدر در روانشناسی اهمیت داره؟ پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

  • سلام
   ریاضی که مشخصا همون آمار توی کنکور ارشد دخیل هستش و اون رو باید مطالعه بفرمایید وگرنه ریاضی خیلی گسترده ای نداره میتونید با کلاس های تکمیلی آمارتون رو خوب کنید که البته هم اگر بخواهید در مقاطع بالا تحصیل کنید حتما برای تحقیق علمی به دونستن آمار نیاز دارید…

 21. سلام
  خسته نباشید
  من امسال میرم دهم و دوست دارم روانشناسی بخونم
  اما بین اینکه رشته تجربی رو انتخاب کنم یا انسانی موندم…میخواستم بپرسم داوطلبای ورودی از کدوم رشته بهتر میتونن تو دانشگاه عمل کنند؟
  یعنی درسهای کدوم رشته با توجه به مفاهیم روانشناسی کاربردی تره؟؟
  آیا محدودیت های هم داره؟ینی از تجربی فقط میشه روانشناسی بالینی خوند و عمومی نمیشه؟

  • راجع به سوال اولتون داوطلب های هر سه ورودی تقریبا اوضاع مشابهی دارن و بیشتر به علاقه شما مربوطه تا به درس هایی که خوندید اما به طور کلی کسایی که از انسانی میان اگرچه توی درس های مثل فیزیولوژی اعصاب که پیش زمینه تحربی رو میخواد یه کم درکش براشون سخته اما در غالب درس ها به دلیل ماهیت حفظی بودنش راحترند…
   اما اگر نظر خود من بچه های رشته تجربی با توجه به پیش زمینه آناتومی بدنی که دارن نگاه علمی تری به روان پیدا میکنن و این خیلی به کارشون میاد
   راجع به سوال آخرتون نه هیچ محدودیتی وجود نداره البته باز پرس و جو بکنید چون من یکی دو ساله اطلاعات جدیدی از انتخاب رشته کنکور ندارم و نمیدونم تغییراتی دادن یا نه اما زمان ما رواشناسی از هر رشته ای به جز هنر ورودی داشت.

 22. سلام میخاستم بدونم کنکور برای روانشناسی برداشته شده یا نه؟اگرم هست حداقل چه رتبه ای باید داشته باشم

 23. سلام
  عرض خسته نباشید
  ببخشید میخواستم ازتون بپرسم ورود به رشته روانشناسی از کدوم رشته بهتره؟ تجربی بیشتر کاربردی تره یا انسانی؟
  داوطلبین ورودی از کدوم رشته بهتر عمل میکنند تو دانشگاه ؟

 24. سلام خسته نباشید من رشته هنر شاخه گرافیک تحصیل می کنم رشته عالی و خوبی ولی بهش علاقه ای ندارم به ناچار رشته گرافیک و انتخاب کردم از رشته موردعلاقه ام انسانی دست کشیدم سال دیگه هم کنکور دارم می خواستم کمکم کنید که چطور از هنر وارد رشته انسانی بشم راهی هست؟!…چطور میتونم وارد رشته روانشناسی بشم؟!…

  • سلام امیدوارم حالتون خوب باشه
   در این مورد باید با یک مشاورتحصیلی صحبت کنید من راجع به تغییر رشته به انسانی از هنر رو نمیدونم ولی یادمه زمان ما از بقیه رشته ها میشد
   در این مورد حتما با یک مشاوره تحصیلی صحبت کنید..

 25. سلام وادب واحترام.

  یک سوالی داشتم من دیپلم معماری داشتم ولی پارسال رفتم پیش دانشگاهی انسانی شبانه گرفتم کنکور هم ندادم خاستم برم دانشگاه ولی نمیدونم چه رشته ای برم.بین دوراهی گیر کردم استرس زیاد دارم.نمیدونم برم روانشناسی یامدیریت دولتی اصلا هیچی ازشون نمیدونم درضمن پسر هستم.ممنونم راهنماییم کنید

 26. با سلام و خسته نباشید … من علاقه زیادی به مشاوره و روانشناسی دارم و سالها پیش با نظریات روانکاوی فروید و یونگ و نظریات اگزیستانسیالیستها و رفتارگرایان آشنا شدم … نهایتا تصمیم گرفتم برای ارشد یکی از دو رشته روانشناسی بالینی یا مشاوره خانواده رو انتخاب کنم اما واقعا مرددم که بسراغ کدوم رشته برم … صرفنظر از تعاریفی که در نت دیده میشه ، تفاوت ماهوی بین مشاوره و روانشناسی از نظر فنی و مسایل کاری چیه؟ چون دروس کنکور ارشد مشاوره رو که نگاه میکنم روی نظریه های رواندرمانی و نظریه های شخصیت و آزمون های روانی تمرکز داره …بهمین خاطر درست نمیتونم تفاوت ها رو درک کنم و بنظر بهم نزدیکن … لطفا منو راهنمایی بفرمایید

 27. ببخشید من یه سوال دیگه هم داشتم و اون اینکه علاقه ویژه ای به روانکاوی دارم …قبلا هم گفتم با آرا فروید و یونگ و آدلر آشنا هستم و در بین همه نظریات رواندرمانی، به این شاخه بسیار علاقمند شدم … اما بخاطر اینکه چنین رشته ای رو در دانشگاه های ایران ندیدم که ارائه بشه ، موضوع انتخاب بین مشاوره خانواده و روانشناسی بالینی رو مطرح کردم …چون بیش از هر چیز علاقمند به خوندن روانکاوی هستم ، اگر در ایران چنین امکانی وجود داره در این زمینه هم راهنمایی بفرمایید که چه باید بکنم …با سپاس فراوان

 28. سلام وقت بخیر..من دانشجوی سال دوم رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور هستم!رشته دبیرستانم تجربی بود که چون رتبه خوبی نیوردم و همچنین علاقه به روانشناسی وارد این رشته شدم..میخاستم بدونم باتوجه ب اطلاعات شما من میتونم با ادامه این رشته در دانشگاه پیام نور موفق شم؟اخه بازخوردهای خیلی منفی دیدم تاالان!
  واینکه من میتونم بااینکه رشته تجربی بودم امسال بخونم کنکور بدم و دولتی دربیام؟؟
  و ب نظر شما این ریسک می ارزه یا با پیام‌نور ادامه بدم؟؟؟؟؟؟

 29. سلام ..شرایط سربازی برای دانشنجویان دولتی روان شناسی چجوریه ؟


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *