حوزه فعاليت: <span>روانشناس شغلی</span>

بهترین روانشناسی شغلی

روانشناس شغلی مطالعه رفتار انسان در محیط کار است و یک رشته کاربردی در حوزه روانشناسی است و همچنین از آن به عنوان روانشناسی صنعتی و سازمانی نیز یاد می شود.

بهترین روانشناس شغلی با بهبود رضایت شغلی ، انگیزه و عملکرد در موفقیت یک شرکت یا سازمان ها ، کمک کننده است. این زمینه روانشناسی همچنین شامل ایمنی و بهداشت شغلی و سلامت عمومی و رفاه کارگران می باشد.

ایمنی و بهداشت شغلی ، به سلامتی و رفاه کارمندان در محیط کار اشاره دارد. همچنین شامل ایمنی و رفاه هر کسی که در محیط کار ، مانند کارفرمایان ، تأمین کنندگان و مشتریان ،  مشغول فعالیت هستند.

بهترین روانشناس شغلی ، تحقیق در مورد رفتارها و نگرشهای کارگران را انجام می دهد، همچنین از طریق برنامه های آموزشی ، سیستم های مدیریتی و شیوه های استخدام ، راه های بهبود نگرش و رفتارها را پیدا می کند.

یک فرد به عنوان بهترین روانشناس شغلی ، دانش ، نظریه و عمل روانشناسی را در مورد مسائل سازمانی در محیط کار ، مانند فرهنگ و تغییر  و همچنین موضوعات در سطح فردی یا تیمی اعمال خواهد کرد.با انجام این کار ، بهترین روانشناس شغلی رضایت شغلی کارمندان را بهبود می بخشد و اثربخشی کلی سازمان را افزایش می دهد. بهترین روانشناس شغلی ارتباط نزدیکی با کارکنان منابع انسانی ، مشاوران مشاغل ، مدیریت آموزش و توسعه عملکرد نیروهای کار دارد و همچنین با نمایندگان اتحادیه های صنفی ، روانشناسان و مربیان مشاغل نیز همکاری می کند.شما برای آشنایی با بهترین روانشناس در هر حوزه می توانید به صفحه معرفی بهترین روانشناس رفته و با توجه به نیاز خود آنها را دسته بندی های مختلف پیدا کنید.

     فعالیت های بهترین روانشناس شغلی

 • در زیر شرح برخی از فعالیت های بهترین روانشناس شغلی آورده شده است:
 •       طراحی سیستم های پرداخت و پاداش و همچنین مشاوره در مورد مسائل بهداشتی و ایمنی برای ایجاد انگیزه در کارمندان.
 •       شناسایی توانایی ها و توسعه پتانسیل ها از طریق استفاده از تست ها و تمرین های مربوط به شغل در انتخاب و مشاوره شغلی.
 •       مشاوره در مورد بهترین نوع سیستم های مدیریتی و طراحی مشاغل متناسب با مهارت کارمندان و همچنین شناسایی استراتژی های موثر.
 •       طراحی سیستم های ارزیابی برای ارزیابی عملکرد در داخل و خارج از محل کار.
 •       مشاوره در مورد مدیریت استرس.
 •       کمک به کارفرمایان با مشاوره در مورد چگونگی تغییر رفتارها و نگرشها برای بهبود خدمات به مشتریان و سازگار با تغییرات.
 •       مطالعه رفتار افراد در محل کار. این برنامه شامل کاربرد روانشناسی شغلی در بروز حوادث ، خستگی ، سلامت روان و ایمنی کارکنان است.البته که میتواند از بهترین روانشناس بالینی که برای کارمندان انتخاب شده نیز برای شناخت بهتر آنها کمک بگیرد.
 •       ارزیابی ، انتخاب و آموزش کارمندان ، روابط شخصی و درگیری ها ، سیستم های کنترل مدیریت و تعامل بین انسان ، ماشین آلات و محیط زیست.
 •       بهترین روانشناس شغلی ، درک روانشناختی در مورد مباحث شغلی و سازمانی را به کار می برد که یکی از اصلی ترین زمینه های کاربردی حوزه  روانشناسی است.
 •       بسیاری از مشاغل و سازمانها از روانشناسان شغلی برای کمک به شناسایی و رسیدگی به بسیاری از موضوعات اصلی سازمان که امروزه با آن روبرو هستند ، بهره می گیرند ، مانند انتخاب بهترین استعدادها ، آموزش رهبران ، مدیریت تیم ها ، مشارکت کارمندان و ایجاد فرهنگ نوآوری که همه از راه حل های مبتنی بر شواهد استفاده می کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


 • باسلام. مدرک لیسانس روانشناسی و قصد شرکت در کنکور ارشد رو دارم. نمیتونم گرایش مدنظرم روانتخاب کنم.میخوام حتی تخصصم و محیط کارم رو مشخصاً تعیین کنم تا از الان تمام فعالیت هام در راستای اون تخصص نهایی باشه.از بین گرایش های ارشد بالینی، کودک و نوجوان،اسلامی،تربیتی،مباحث نوروسایکولوژی.
  من نتیجه تست هام رو می‌نویسم و ممنون میشم اگه بنده رو راهنمایی بفرمایید 🙏.
  🔸تست کلیفتون/تم های برتر شامل/یادگیرنده،استراتژیک،فردگرایی،ثبات،فعال کننده،دربرگیرنده،ایده پرداز،خودباور،دوستیاب، همدلی و مسئولیت پذیری🔸تست دیسک/شخصیتs🔸تست mbti/ مولفه‌ها/I 55% N 63% T 73% P 50%🔸کد تست هالند AIE

 • سلام درود بر شما
  بله دقیقا درست حرفتئن با کوچیکترین اتفاق ذهنم درگیر میشه و تا چند روز نمیتونم آروم باشم همش استرس دارم
  خیلی دوستدارم حقوق بخونم و آزمون قبول بشم تنها کسی که هم در خانوادمون و هم فامیل رشته حقوق خونده من هستم هر کسی هم سوالی داشته باش فقط از من میپرسه این مسائل هم خیلی تاثیر میذاره روم بعضی وقتها خیلی کلاف میشم خیلی زیاد

 • سلام وقت تون بخیر
  ببخشید من کارشناسی حقوق دارم و تازه تموم کردم غیرحضوری رفتم بخاطر مشکلاتی که داشتم اوایل علاقه ای به رشته حقوق نداشتم ولی الان خیلی دوستدارم بخونم اولین سالی هست که آزمون وکالت شرکت کردم و شاغل هم هستم روزی ۵ساعت زمان دارم بخونم ولی نمیدونم چرا نمیتونم بخونم با اینکه علاقه دارم کتابهام برمیدارم میخونم ولی حس میکنم همون لحظه همه چیز از ذهنم میره و اینکه بخاطرمشکلاتی ذهنم خیلی درگیره حتی پیش اومد که بعضی کارهام هم فراموش میکنم ممنون میشم راهنماییم کنید لطفا

  • سلام درود
   اینطور که من متوجه شدم شما افکار پراکنده زیادی در ذهنتون دارید که حواستون رو پرت میکنن و در اصل نمیذارن تمرکز داشته باشید درسته؟
   اگر این حالت هست میتونید به یک روانشناس مراجعه کنید که این مسئله رو براتون حل کنه اگر تمایل دارید چون اساسا قابل حل هست.

 • سلام ، من عاشق ارتباط با آدم ها و کمک به آدم ها و همدلی باهاشون هستم ! قدرت بیان خوبی دارم .لیسانس مهندسی صنایع خوندم و یک سال هست که فازع التحصیلی شدم بنظر شما برای ارشد روان شناسی مناسب من هست ؟ ضمنا علاقه ای به کارهای اداری و کارمندی اصلا ندارم و علاقه به آموزش و تعامل با آدم ها دارم

 • سلام.من ۲۳ سالمه دبیرستان که بودم اصلا نمیدونم چجوری رفتم رشته تجربی با اینکه خودم فکر میکردم یا میرم هنر یا انسانی.سال سوم فهمیدم که اصلا از تجربی خوشم نمیاد ولی خب ادامه دادم و چون خونوادم ازم توقع داشتن که پزشکی قبول شم گفتم میخوام کنکور زبان بدم چون زبانم خوب بود.(البته دلیلش این هم بود که نه اعتماد بنفس کافی داشتم برای پزشکی قبول شدن که منو هل بده برای تلاش کردن تو مسیرش نه علاقه دارم به همچین شغلی)حالا الان من فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی هستم ولی ترجمه کردن به شدت برام خسته کننده ست.حتی کنکور ارشدم شرکت کردم ولی واقعا این حوزه اونطور که باید منو به وجد نمیاره و واقعا نمیدونم با خودم چند چندم و ذهنم تو برزخه . از یه طرفم فکر رفتن به رشته طراحی افتاده تو سرم اما چون کلا کمبود اعتماد به نفس دارم و یه جورایی کمالگرا ام و خونواده سرزنش گری هم دارم میترسم برم سمتش و تو دلمم به خودم میگم تو ۲۳ سالته دیگه دیره برای این کارا.تو یه حال خیلی بدی ام و شدیدا احساس پوچی میکنم و این موندن تو خونه و مصرف یه سری دارو که از عوارضش افسردگی هست واقعا حالمو بد کرده.چیکار باید بکنم؟

  • سلام
   بله وضعیت سختیه
   اما شما با توجه به سنی که دارید خیلی وقت دارید میتونید در این مورد از یک روانشناس مشاوره بگیرید شما لیسانس زبان هم دارید میتونید کار های غیر از مترجمی زبان رو بکنید
   پیش روانپزشک یا روانشناس رفتید؟

 • با سلام، من پسر ۲۷ ساله ایم که هشتمین سال زندگی تو تهران رو تجربه میکنم. همه هشت سال رو خوابگاه بودم وهستم. معلم بودم ولی الان تونستم در دانشگاه کارمند بشم و انتقالی گرفتم به دانشگاه. شرایط مالی تهران خیلی سخت شده و از طرفی دیگه توی خوابگاه و تنهایی زندگی کردن برام تاحدودی غیرممکن شده. از لحاظ حقوق تفاوت آنچنانی بین کارمند بودنم در دانشگاه و یا معلم بودنم در شهرستان وجود نداره و همین مورد منو درگیر کرده که برگردم شهرستان و پیش خانواده ام ولی لامصب تهران یه جذابیتهایی برای من جوون داره که یجوری احساس میکنم دارم فرصتی رو از دست میدم.ضمن اینکه تهران باشم باااییید یه شریک زندگی داشته باشم حالا یا ازدواج یا پارتنر، چون زندگی بصورت تنهایی برام خیلی سخته و افسرده ام میکنه. یجورایی هم دوست دارم خانوادهام کنارم باشن و هم در محیط بزرگ (شبیه به آمستردام) زندگی کنم. حالا نمیدونم تهران بمونم و کار کنم و سختیهاشو تحمل کنم یا برگردم شهرستان و آرامش در عین حال یکنواختی رو داشته باشم یا تلاش کنم که اپلای کنم و کلا از ایران برم.
  ممنون میشم در این زمینه راهنما و مشاورم باشید
  سپاس