مشاوره قبل ازدواج

 مشاوره قبل ازدواج
امتیاز شما به این نوشته

 بررسی اجمالی مشاوره قبل ازدواج

مشاوره قبل ازدواج،  نوع درمانی است که به زوجین کمک می کند تا برای ازدواج آماده شوند. مشاوره قبل ازدواج می تواند به افراد اطمینان دهد که شما و شریک زندگی تان،  یک رابطه قوی و سالم خواهید داشت و به شما فرصتی بهتر برای یک ازدواج پایدار و رضایت بخش می دهد. این نوع مشاوره همچنین می تواند به شما در شناسایی نقاط ضعف ، مشکلاتی که ممکن است در دوران ازدواج پیش بیاید،نکات روانشناسی زندگی زناشویی و غیره کمک کننده باشد.

مشاوره قبل ازدواج اغلب توسط متخصصین درمانی با مجوزهای مربوط به ازدواج و خانواده درمانی ارائه می شود. این درمانگران دارای مدرک تحصیلات تکمیلی یا دکتری هستند و بسیاری از آنها توسط انجمن روانشناسان خانواده درمانی، اعتبار لازم را کسب کرده اند.

در مشاور قبل ازدواج چه مواردی بررسی می شود

مشاوره قبل ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا روابط خود را قبل از ازدواج بهبود بخشند. در این جلسات از زوجین خواسته می شود تا درباره موضوعات مرتبط با ازدواج صحبت کنند ، مانند:

۱.امور مالی

۲.ارتباطات

۳.اعتقادات و ارزشها

۴.نقش یکدیگر در زندگی

۵.محبت و رابطه جنسی

۶.تمایل به بچه دار شدن

۷.روابط خانوادگی

۸.تصمیم گیری های مهم زندگی

۹.برخورد با خشم

۱۰.  زمان صرف شده با هم

۱۱.  و موارد مشابه

مشاوره قبل ازدواج ، به زوجین کمک می کند تا توانایی خود در برقراری ارتباط ، تعیین انتظارات واقع بینانه از ازدواج و توسعه مهارتها در زمینه حل و فصل مشکلات،  بهبود بخشند. علاوه بر این ، مشاوره قبل ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا نگرش مثبتی در مورد کمک به یکدیگر داشته باشند. به خاطر داشته باشید که هر فرد،  ارزش ها ، نظرات و گذشته خود را به یک رابطه می آورد و ممکن است همیشه آنها مطابق با شریک زندگی فرد نباشد. به عنوان مثال ، ممکن است سبک خانوادگی و عقاید مذهبی آن ها با یکدیگر بسیار متفاوت باشد. بسیاری از زوج ها با داشتن نقش ها و تربیت خانوادگی  متفاوت ، جایگاه اجتماعی بسیار متفاوتی را تجربه کرده اند.  گاهی اوقات بسیاری از افراد به این باور می رسند که نیازهای اجتماعی ، مالی ، جنسی و عاطفی شریک خود را برآورده می کنند ولی ممکن است این موضوع همیشه اینگونه نباشد.  با صحبت در مورد اختلافات و انتظارات قبل از ازدواج ، شما و شریک زندگی تان می توانید در طول ازدواج،  بهتر همدیگر را را درک و پشتیبانی کنید. آمارهای موجود نشان می دهد،  زوج های متاهلی که مشاوره قبل از ازدواج داشته اند نسبت به کسانی که این کار را انجام نداده اند، میزان موفقیت ۳۰ درصدی در دوران متاهلی خود دارند. تقریبا نیمی از زوج هایی که متاهل  هستند ، موافق هستند که مشاوره قبل از ازدواج ایده بسیار خوبی است. مشاوره ازدواج فقط برای بعد از ازدواج و یا هنگامی که رابطه زوجین دارای مشکل است،  نیست. این یک حرکت هوشمندانه است که قبل از ورود به یک رابطه متعهد و طولانی مدت ، از طریق برخی سؤالات مشاوره قبل از ازدواج صورت می گیرد.   بسیاری از مشاوره های قبل از ازدواج با یک مشاور حرفه ای صورت می گیرد که شامل یادگیری نحوه برقراری ارتباط با یکدیگر است. همچنین اختلاف عقاید را کشف می کند و به زوجین این امکان را می دهد تا راه هایی برای مقابله با آن اختلافات پیدا کنند.

 

 آنچه باید از جلسات مشاوره قبل ازدواج انتظار داشت

معمولاً از هر یک از زوجین خواسته می شود تا به طور جداگانه به یک مجموعه سؤالات کتبی پاسخ دهند تا احساس خود را نسبت به یکدیگر در رابطه مشخص کنند. این فرم ها همچنین می توانند به شناسایی نقاط قوت ، ضعف و مشکلات بالقوه،  کمک کننده باشد. مشاور نتایج را تفسیر می کند و در مورد زمینه های نارضایتی یا عدم توافق رایج با زوجین صحبت می کند و برای کمک به غلبه بر چالش ها ، هدف های فردی را با شریک زندگی وی،   تطبیق  خواهد داد.  علاوه بر این ، مشاور ممکن است از زوجین سؤال کند که دیدگاههای آن ها در مورد ازدواج چیست و انتظارات و خواسته های هر یک را برای معقوله ازدواج روشن کند.

 

 

 سوالات رایج در مشاوره قبل ازدواج

گفتگو با یکدیگر در آغاز ازدواج،  بهترین راه برای ایجاد استراتژی های ارتباطی خوب است و ارتباطات یکی از بزرگترین موضوعاتی است که زوجین، در این مسیر با آن برخورد می کنند. بنابراین ، معقول است که قبل از نیاز به مقابله با موضوعات پیچیده تر ، پایه و اساس صحبت کردن با یکدیگر را به روش های سازنده ایجاد کنند.

سوالات رایج در مشاوره قبل ازدواج می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

چرا ازدواج می کنید؟

مهم است که درمورد آنچه انتظار دارید که از ازدواج حاصل شود ، با یکدیگر صادق باشید. دلایل مختلف زیادی برای ازدواج وجود دارد  و داشتن اولویت های روابطی ای که با یکدیگر مطابقت دارند به شما کمک می کند تا به عنوان یک زوج به سمت اهداف مشترک پیش بروید. اولین سؤالی که ممکن است یک مشاور از زوجین بپرسند این است که چرا آنها تصمیم به ازدواج گرفتند. که اغلب این یک سؤال دشوار برای پاسخ دادن است.

 چرا به یکدیگر جذب شده اید؟

چه خصوصیاتی شما را به سوی شریک زندگی مورد نظر خود جلب کرده است؟ آیا شما صادقانه خطایی را که شخص مقابلتان داشته،  میدانید و به آن ها فکر کرده اید؟ آنها چه هستند ، و آیا به راحتی قابل بخشش هستند؟

چگونه می خواهید به پیشرفت شریک زندگی خود کمک کنید؟

این سوال در مورد انتقاد از شریک زندگی شما نیست،  بلکه در مورد حمایت در کمک به یکدیگر برای رشد است و اینکه چگونه به آن پاسخ می دهید،  می تواند در مورد مشارکت آینده شما چیزهای زیادی بگوید.  

 درباره چه مسائلی مخالف هستید؟

هیچ دو نفر،  در مورد همه موضوعات نظرات موافق و یکسانی ندارد و هیچ اشکالی ندارد،  زیرا برای سازگاری لازم نیست  در همه جنبه ها یکسان باشید. اما باید بتوانید صادقانه با  یکدیگر  در مورد آن موضوعات صحبت کنید. آیا می توانید موضوعی را مطرح کنید که هرکدام به طور متفاوتی به آن فکر می کنید ، به شکلی که باعث شود احساس امنیت و احترام به هر دوی شما شود؟ 

چگونه می توانید منابع مالی خود را با هم مدیریت کنید؟

پاسخ صحیحی برای این سوال وجود ندارد. ممکن است شما و شریک زندگیتان،  حساب مشترک ، حساب جداگانه یا ترکیبی از این دو داشته باشید. ممکن است یکی از شما تمام صورتحساب ها را بپردازد ، یا ممکن است هرکدام مسئولیت های پرداخت  مواردخاصی را داشته باشد. مهم این است که شما قبل از ازدواج می دانید که چگونه همه اینها به نتیجه می رسد و هر دو با شرایط موافق هستید.

آیا وضعیت مالی یکدیگر را می شناسید؟ آیا تعهدات مالی یکدیگر نسبت به موسسات یا اشخاص،  مانند وام و بدهی بانکی را می دانید؟ آیا هر یک از این تعهدات مالی مشکلی را  ایجاد می کند و آیا در مورد چگونگی حل این مسائل صحبت کرده اید؟ آیا برنامه ای برای حساب مشترک بانکی دارید؟ چه کسی وظیفه پرداخت قبض را بر عهده خواهد داشت؟ آیا شما هر دو به یک برنامه برای داشتن پس انداز کمک می کنید؟ آیا قصد دارید برای بازنشستگی پس انداز کنید و آیا با نحوه انجام این کار موافقت کرده اید؟ چه مقدار پول در حساب مشترک شما مبلغ امنی محسوب می شود؟   

چگونه کارها را تقسیم می کنید؟

باید اطمینان حاصل کنید که ایده های همسرتان در مورد مسئولیت های داخل و خارج خانه  با شما مطابقت داشته باشد.  آیا در مورد نقش هایی که در ازدواج خواهید داشت بحث کرده اید؟ آیا می خواهید نقش والدین خود را تقلید کنید؟ آیا به توافق رسیده اید که چه کسی در خانه ، کارهایی مانند تمیز کردن ، پخت و پز ، شستن لباس ، مراقبت از خانه و وسایل نقلیه و.. را انجام دهد؟

آیا شما فرزند می خواهید و اگر بله ، چند تا؟

شما نمی توانید از شریک زندگی خود انتظار داشته باشید که بعداً نظر خود را در مورد تمایل به داشتن فرزندان تغییر دهد. این بدان معنا نیست که نمی تواند اتفاق بیفتد ، اما با این فرض که می توانید عقاید شریک زندگی خود را در مورد این موضوع عوض کنید، ازدواج نکنید. آیا در مورد بچه دار شدن صحبت کرده اید؟ آیا احساسات شریک زندگی خود را در مورد سقط جنین و فرزندخوانی می دانید؟ آیا در مورد تربیت فرزندان خود صحبت کرده اید و آیا هر دو با هم موافق هستید؟ آیا می خواهید فرزندانتان با پدربزرگ و مادربزرگ خود روابط نزدیکی برقرار کنند؟ اگر هیچ یک از شما فرزندان را نمی خواهید ، آیا از تصمیم گیری کاملاً راضی هستید؟ آیا دلایل شریک زندگی خود را برای عدم تمایل داشتن فرزندان می دانید ؟ آیا این دلایل منطقی و قابل قبول هستند؟

کجا زندگی خواهید کرد؟

آیا پس از ازدواج تصمیم گرفته اید که می خواهید کجا زندگی کنید؟ آیا نزدیکی به والدین،  در انتخاب مکان زندگی شما تاثیرگذار خواهد بود؟ آیا شما برنامه ای برای مالکیت خانه دارید ؟ آیا دقیقاً صحبت کرده اید که چگونه قصد خرید یک خانه را دارید؟ آیا یکی یا هردو شما در حال حاضر صاحب خانه هستید و برای یکی یا هر دو خانه برنامه دارید؟

 آیا شما باید همه کارها را با هم انجام دهید؟

آیا انتظار دارید همه کارها را با هم انجام دهید؟ آیا موافقید که هر یک از شما به زمانی احتیاج دارید که با دوستان یا نزدیکان خود باشید؟ آیا با دوستان یا اقوام شریک زندگی خود مشکلی دارید؟ آیا شریک زندگی شما انتظار دارد که تعطیلات را با والدین و نزدیکان او بگذرانید؟ اگر چنین است ، آیا آنها نظر شما را در نظر گرفته اند؟ به ویژه در مورد چه تعطیلات صحبت کرده اید؟ آیا توافق کرده اید که اختلافات جزئی خود را با دوستان و خانواده ، به ویژه والدین به اشتراک نگذارید؟

سازگاری جنسی

چند بار انتظار دارید رابطه جنسی برقرار کنید؟ تابو کدام نوع فعالیت جنسی را دارید؟ آیا به یکدیگر متعهد شده اید که از رابطه جنسی به عنوان راهی برای پیشبرد راه خود یا راهی برای مجازات کردن دیگر استفاده نکنید؟

اهداف زندگی

آیا توقعات خود را در مورد خیانت روشن کرده اید؟ اگر خیانت اگر در رابطه شما رخ بدهد ، آیا شریک زندگی تان می داند که چگونه احساس می کنید و واکنش نشان می دهید؟ آیا شما و شریک زندگی تان در مورد آنچه خیانت محسوب می شود موافق هستید؟  همانطور که شاید متوجه شده باشید ، بسیاری از این سؤالات مربوط به بحث در مورد موضوعات اصلی زندگی است و این که هر دو شما چطور می توانید صادقانه با این مسائل روبرو شوید. کار کردن با یک متخصص مشاوره ازدواج می تواند به شما در یادگیری مسیرهای ارتباطی در طول ازدواج و تصمیم های شما،  بسیار کمک کننده باشد.

 

میثم صالحی

از روزی که روانشناسی با نکاتش حالمو بهتر کرد تصمیم گرفتم با انگارکه تا میشه حال بقیه رو بهتر کنم.

مطلب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x