تیپ های شخصیتی در تست روانشناسی MBTI

 تیپ های شخصیتی در تست روانشناسی MBTI
امتیاز شما به این نوشته

۱۶ تیپ شخصیتی در تست روانشناسی MBTI

تست های روانشناسی منبع تصویری از خود

علاقه و تمایل شناخت خود و رموز انسان جزء جستجوهایی است که هیچوقت پایان نمی یابد و همه  ما علاقه و تمایل عجیبی به شناخت خود و درونمان داریم و از روشهای مختلفی برای آن استفاده می کنیم ، در سایتهای مختلف انواع تستها را جستجو و امتحان می کنیم ، از دیگران در مورد ویژگی هایمان سوال می کنیم، به رفتارو افکار خود در موقعیتهای مختلف توجه می کنیم و… راههای زیادی هستند که در زندگی روزمره باعث خودشناسی میشوند .

تست mbti

در این مقاله به معرفی تست روانشناسی میپردازم که به صورت معتبر و دقیق جنبه هایی از شخصیتتان را برایتان نمایان می کند که کمک زیادی به فرآیند خودشناسی ما میکند. این آزمون از کاربردی ترین آزمونهای روانشناسی شخصیت است که شخصیت را بر اساس معیارهایی به ۱۶ تیپ تقسیم میکند که در ادامه به آن میپردازیم. شامل ۱۰۰تا۱۶۰ سوال است.

معیارهای تیپ بندی کردن شخصیت در این تست

این آزمون تلاش میکند تا جواب سوالات زیر را در مورد خودتان بدانید.

  • ما با دنیا چگونه تعامل و تبادل میکنیم
  • انرژی خود را به کجا هدایت میکنیم
  • اطلاعات خود را چگونه جمع آوری میکنیم
  • چگونه تصمیم گیری میکنیم

این سوالات معیار های زیر را در بر دارد

  • درونگرایی و برونگرایی ۲.حسی یا شهودی بودن ۳. فکری یا احساسی بودن ۴. منضبط یا ملاحظه کار بودن

 

  • برونگرا یا درونگرا بودن گرایش کلی ست که مشخص میکند فرد با دنیا چگونه تبادل و تعامل میکند

برونگرایی

افرادی اجتماعی ، دوستدار دیگران، با جرات، فعال، سرخوش، باانرژی، خوشبین، دوستدار هیجان و تحریک، امیدوار ب آینده، اهل گفتگو هستند

درونگرایی

افرادی ملاحظه کار ،مستقل، متفکر و خجالتی، خوددار ، یکنواخت و متعادل و دوستدار تنهایی هستند.

حسی یا شهودی بودن مشخص میکند فرد چگونه اطلاعاتش را از محیط جمع آوری میکند

حسی:  ترجیح میدهند بااستفاده از حواس ۵گانه به جریان اطرافشان پی ببرند. به هرچه در اطرافشان هست توجه میکنند و آنرا بخوبی درک میکنند

شهودی: ترجیح میدهند با “دیدن تصویر بزرگتر از آنچه هست اطلاعات را دریافت کند و در دریافت اطلاعات خلاقیت دارند .

فکری یا احساسی بودن تعیین میکند فرد چگونه تصمیم میگیرد.

فکری : در تصمیم گیری از تفکر استفاده میکنند و سعی میکنند از لحاظ فکری خودرا از یک موقعیت جدا کنند و بی طرفانه و به شکل عینی آن را آزموده و قضاوت کنند

احساسی: به احساسات دیگران توجه میکنند ، نیازها و ارزشهارا درک میکنند ، احساساتشان را نشان میدهند

منضبط یا ملاحظه کار بودن

گرایشی است که تعیین میکند فرد ترجیح میدهد تحت شرایط سازمان یافته و کنترل شده فعالیت کند یا استقلال بیشتری داشته باشد

منضبط و قانون مدار: تابع قانون بوده و برنامه خودشان را به طور دقیق مشخص میکنند و بر انجام آن سر وقت معین پافشاری میکنند .

ملاحظه کار: قوانین را خودشان تعیین میکنند و در انجام کارهایی که از قبل پیش بینی نشده یا فعالیتهایی که به سرعت واکنش نیاز دارند موفق هستند

۱۶ تیپ در این تست

ISTJ

در تست MBTI این افراد آرام و جدی هستند که در انجام امور نظم و دقت زیادی داشته و در همین راستا به موفقیت دست پیدا میکنند. آنها افرادی متعهد، بسیار عملگرا و واقع بین هستند.بسیار منطقی بوده و بر انجام صحیح و به موقع کارها تاکید دارند. بر مبنای اصول خود عمل می کنند. از رعایت کردن اصول و قوانین در تمامی ابعاد زندگیشان – کار، خانه، زندگی ـ لذت می برند. وفاداری و پیروی از سنت ها برای آنها اهمیت بالایی دارد.

ISFJ

افرادی آرام، خونگرم و هوشیار هستند.افرادی متعهد و بسیار مسئول اند. آنها اشخاصی دقیق، کوشاو زحمت کشی هستند. آنها افرادی وفادار هستند که به احساسات و جزئیات افرادی که برایشان مهم هستند اهمیت می دهند.همیشه سعی می کنند تا محیط کاری و خانوادگی گرم و دوستانه ای به وجود آورند.

INFJ

آنها در تمام امور شامل روابط، ایده‌ها و حوادث، به دنبال معنای آنها هستند. این افراد به منافع دیگران نیز اهمیت می دهند و همیشه دوست دارند به دیگران انگیزه دهند.آنها به ارزش های خود متعهد بوده و اهمیت بالایی برای آنها قائل هستند. افراد بسیار مصممی بوده که سعی دارند به بهترین نحو ممکن کارها را انجام دهند.

INTJ

در تست روانشناسی  MBTI این افراد مستقل و با انگیزه ای هستند که مصمم سعی در رسیدن به اهداف خود دارند.الگوهایی ذهنی برای خود تعیین میکنند که می گوید در شرایط مختلف چگونه باید باشند. زمانی که متعهد به انجام کاری شوند، آن را با سازماندهی و نظم انجام خواهند داد.آنها در انجام کارها روش های مخصوص خودشان را داشته و به آنها اطمینان دارند. افراد مستقلی هستند که هر نظر و ایده ای را به راحتی قبول نمیکنند. توقع آنها از خود و دیگران بالا است.

ISTP

در تست روانشناسی  MBTI این افراد انعطاف پذیری بوده و با شرایط مختلف می توانند خود را سازگار کنند. برای مشکلات به وجود آمده سریع راه حل ارائه می کنند. قدرت تحلیل بالایی دارند و می توانند مسائل را به درستی اولویت بندی کرده و آنها را حل کنند. به علت و معلولی مسائل علاقمند بوده و با منطق سعی در حل مشکلات می کنند.کارایی برای آنها مهم است.

ISFP

در تست روانشناسی MBTI این افراد آرام، خونگرم، حساس و مهربان هستند.از لحظات زندگی لذت برده و در حال زندگی میکنند. دوست دارند حریم خصوصی خود را داشته باشند و کار ها را در بازه زمانی مورد علاقه خود انجام دهند.این افراد به ارزش ها و افرادی که برایشان مهم هستند متعهد و وفادار هستند. علاقه ای به ناسازگاری و کشمکش ندارند. عقاید و نظرات خود را به دیگران تحمیل نمی کنند.

INFP

در تست روانشناسی MBTI این افراد آرمان گرا هستند که به افراد مهم زندگیشان و ارزش های خود متعهد و وفادار هستند. ترجیح می دهند زندگی بر اساس ارزش های خود داشته باشند. افرادی کنجکاو هستند که سریع از فرصت های به وجود آمده استفاده می کنند. کاتالیزور خوبی برای پیاده سازی ایده ها می باشند. دوست دارند دیگران را به خوبی درک کرده و آنها را در رسیدن به اهدافشان یاری رسانند. تا زمانی که خدشه ای به ارزش هایشان وارد نشود،اشخاصی سازگارو انعطاف پذیرهستند.

INTP

در تست روانشناسی MBTI این افراد همیشه برای آنچه که برایشان جالب است سعی دارند دنبال توضیحات منطقی باشند. این افراد اهل نظریه و تئوری بوده و از فعالیتهای فکری بیش از روابط اجتماعی لذت می برند. آنها افرادی آرام ،انعطاف پذیر و سازگار با شرایط هستند.برای حل مشکلات مورد علاقه شان دارای توانایی تمرکز بالایی هستند. انتقاد گر، تحلیلگر و دقیق هستند. این افراد بدون تفکر چیزی را قبول نمی کنند.

ESTP

در تست روانشناسی MBTI این افراد انعطاف پذیرو سازگار با شرایط هستند. این اشخاص رویکردی عملگرا نسبت به مسائل داشته و دوست دارند سریع به نتیجه دست پیدا کنند. آنها دوست دارند برای حل مسائل با انرژی گام بردارند . نظریه ها و تئوری ها آنها را خسته می کند.تمرکزشان بر روی اینجا و اکنون است، از لحظه حال لذت می برند و علاقه ای به برنامه ریزی برای آینده ندارند. با انجام عملی کار ها (تجربه کردن)سعی در یادگیری دارند.آنان از هر لحظه که مشغول فعالیت با دیگران اند، لذت می برند.

[irp posts=”3480″ name=”شخصیت شناسی : برمردم، بی مردم، با مردم”]

ESFP

در تست روانشناسی MBTI این افراد اجتماعی و خونگرم هستند. از زندگی ، فعالیت در کنار مردم و ازحضور مردم لذت می برند.در محل کار خود، افرادی واقع بینی هستند ولی همزمان سعی می کنند محل کار شادی داشته باشند. عقل سلیم به آنها امکان می دهد که با اشخاص و با امور به خوبی کنار بیایند. انعطاف پذیر هستند و به راحتی با افراد و محیط های جدید سازگاری پیدا میکنند. دوست دارند مهارت های جدید را در کنار دیگران یاد بگیرند.

 

ENFP

پر از اشتیاق و ایده های جدید هستند. زندگی را پر از فرصت ها می بینند. به سرعت بین وقایع و اطلاعات ارتباط برقرار می کنند و با اطمینان بر اساس الگوهایی که مشاهده می کنند، پیش می روند. خواهان تایید دیگران بوده و به راحتی از دیگران قدردانی و حمایت می کنند. افراد انعطاف پذیری بوده واز قدرت کلام و بداهه گویی خوبی برخوردارند.

ENTP

اشخاص پر انرژی، باهوش، هوشیار و اهل صحبت کردن هستند. مهارت خاصی در حل مسائل جدید و چالش برانگیز دارند. این افراد مهارت تحلیلی فراوانی دارند و می تواند مسائل مختلف را حل و فصل کنند.این افراد در ایجاد فرصتهای فکری مهارت دارند، و می توانند تحلیل استراتژیک در سطح عالی ارائه کنند.به راحتی می توانند به مقاصد افراد پی ببرند. کار های روتین و عادی آنها را خسته می کند. آنها همیشه دنبال فرصت ها و کارهای جالب و جدید هستند.

ESTJ

این افراد عملگرا، واقع بین بوده و به حقایق بها می دهند. قاطع، مصمم هستند و همیشه سعی دارند به تصمیمات خود جامه ی عمل بپوشانند. مهارت خوبی برای سازمان دهی افراد و پروژه ها دارند. تمرکز اصلی این افراد نتیجه با کارایی بالا می باشد. به جزئیات روزمره توجه می کنند. آنان مجموعه ای روشن و واضح از استانداردهای منطقی دارند که با روش معین و سیستماتیک آنها را دنبال می کنند و از سایرین هم همین توقع را دارند.سعی در اجرای برنامه های خود دارند.

ESFJ

افرادی خونگرم و هوشیارهستند که دوست دارند به دیگران کمک کرده و با آنها همکاری کنند.خواهان روابط هماهنگ با دیگران هستند و تمام تلاش خود را می کنند که به این هماهنگی دست پیدا کنند. تمایل به همکاری با دیگران برای انجام دقیق و به موقع وظایف دارند. وفادارهستند حتی در مسائل جزئی. به نیازهای دیگران اهمیت داده و همیشه سعی در بر آورده ساختن آنها دارند.دوست دارند که مورد نیاز باشند و از کارشان تشکر و قدردانی شود.

ENFJ

مهربان، مردم دوست، مسئولیت پذیر و حساس هستند.برای مردم، احساسات ونیازها و انگیزه هایشان اهمیت قائلند. همیشه دوست دارند توانایی های افراد را کشف کرده و به آنها در رسیدن به اهدافشان کمک کنند. از آنها میتوان به عنوان کاتالیزور برای رشد افراد و گروه های مختلف یاد کرد. افرادی وفادار و اجتماعی هستند. مهارت بالایی در رهبری و انگیزه دادن دارند. نسبت به انتقادات و تحسین ها حساس هستند.

ENTJ

رک، قاطع و رهبران بزرگی هستند. این افراد به راحتی قادر هستند سیاست ها و رویه های غیر قانونی و ناکار آمد راشناسایی کنند. توانایی زیادی در توسعه و پیاده سازی سیستمهای جامع برای حل مشکلات سازمانی دارند. آنها از برنامه ریزی بلند مدت و هدف گذاری لذت می برند.آنها از بسط دانش و اطلاعات خود و انتقال آن به دیگران لذت می برند. این افراد در ارائه ایده های خود مصمم هستند.آنها اشخاصی با علم و آگاه هستند

اگر سوال و یا ابهامی در این مورد در نظرتان است میتوانید در بخش ارسال دیدگاه پایین صفحه با ما در میان بگذارید تا به آن پاسخگو باشیم

 

 

مانا شفیعی مقدم

مطلب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x