روانشناسی شخصیت از روی چهره

 روانشناسی شخصیت از روی چهره
۵/۵ - (۱ امتیاز)

  • روانشناسی شخصیت از روی چهره چیست؟
  • شکل چهره افراد درباره شخصیت آنان چه می گوید؟
  • انواع شکل های صورت و تاثیر آن در شخصیت افراد به چه شکل است؟
  • رنگ چهره و تاثیر آن در روانشناسی چهره به چه شکل است؟
  • آیا شخصیت افراد از روی چهره آن ها مشخص می شود؟ 

روانشناسی شخصیت از روی چهره

داروین (۱۸۷۲) ، اولین کسی بود که اظهار داشت که احساسات و بیان آنها در چهره از نظر زیست شناختی، ذاتی ، تطبیقی و  ​​تکاملی بوده و شباهت های موجود در آنها را می توان بصورت فیلوژنتیک مشاهده کرد. تحقیقات اولیه و آزمایش ایده های داروین ، بی نتیجه بود و دیدگاه غالب در روانشناسی آن دوره به این شکل بود که بیان چهره با فرهنگ هر ملت ارتباط مستقیم دارد و یعنی این که،  دقیقاً همانطور که هر فرهنگی زبان کلامی خود را دارد،  حالت خاصی در بیان احساسات را در صورت خود نیز خواهد داشت. ادعاهای داروین توسط تامکینس (۱۹۶۲ ، ۱۹۶۳)  تکمیل شد ، که اظهار داشت احساسات، اساس انگیزه افراد است و احساسات در چهره فرد نمایان می شود.اما تامکینز اولین شخصی بود که مطالعه ای را انجام داد که نشان می داد بیان صورت افراد با اطمینان با حالات عاطفی آنان مرتبط است. یافته های بسیاری با توجه به اینکه توسط محققان مختلف در سراسر جهان در آزمایشگاه های مختلف و با استفاده از روش های متفاوت و با شرکت کنندگان در بسیاری از فرهنگ های مختلف ایجاد شده اند، وجود دارد  که نشان دهنده آن است که همه گی آن ها در نتایج یکسان هستند. همچنین سایر شواهد و مدارک از منابع بیولوژیکی و ژنتیکی وجود دارد که از بیان احساسات در چهره افراد در حوزه روانشناسی شخصیت از روی چهره، پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال ، هنگامی که احساسات به طور خودجوش برانگیخته می شوند ، حتی افراد نابینا نیز همان چهره هایی را که افراد بینا ایجاد می کنند ، خواهند داشت . همان عضله صورت که در انسان های بالغ وجود دارد ، در نوزادان تازه متولد شده نیز وجود دارد و از بدو تولد کاملاً کاربردی است و جالب اینجاست که همان عضله صورت که انسان از آن برای فرستادن سیگنال احساسات استفاده می کنند ، در شامپانزه ها نیز وجود دارد.  دومین کشف مهم مربوط به وجود ریز حالات است. هنگامی که احساسات رخ می دهد و دلیلی برای اصلاح یا پنهان کردن آنها وجود ندارد ، معمولاً بین ۰.۵ تا ۴ ثانیه طول می کشد که کل صورت را درگیر می کند و این احساسات هر وقت تنها و یا در کنار خانواده و دوستان نزدیک هستیم اتفاق می افتد. Microexpressions ، عباراتی است که در کسری از ثانیه ، حالت چهره عوض می شود و گاهی اوقات شدت این تغییر به سرعت ۱/۳۰ از ثانیه نیز می رسد. این تغییرات آنقدر سریع هستند که اگر چشمک بزنید ، آنها را از دست می دهید.

 

ریز حالات چهره ممکن است نشانه از احساسات پنهان باشد. آنها به سرعت اتفاق می افتند و اکثر مردم نمی توانند آنها را در زمان واقعی ببینند یا تشخیص دهند. رفتارهای صورت که به طور ارادی قابل کنترل نیستند ، حتی اگر فرد سعی در کنترل عبارات خود داشته باشد ، ممکن است به طور غیر ارادی در چهره افراد تولید شود. تحقیقات در مورد پایه های عصبی و بیان عاطفی در حوزه روانشناسی شخصیت نشان می دهد که چگونه این اتفاق می افتد. دو مسیر عصبی وجود دارد که واسطه های صورت را نشان می دهد ، که هر کدام در ناحیه ای متفاوت از مغز سرچشمه می گیرند.  مجرای هرمی اقدامات داوطلبانه صورت را هدایت می کند و از نوار حرکتی قشا مغز منشا می گیرد ، در حالی که دستگاه خارج از مجاری، بیان عاطفی غیر ارادی را هدایت می کند و از مناطق تحت قشا مغزی سرچشمه می گیرد.  هنگامی که افراد در شرایط شدید عاطفی قرار دارند ، اما باید کنترل عبارات خود را انجام دهند ، هر دو سیستم را فعال می کنند ، که در این حالت با یک “فشار جنگ عصبی” بر کنترل چهره درگیر می شوند ،  که امکان تولید سریع و زودگذر ریز احساسات را در چهره ان ها فراهم می کند.

 

 

شکل چهره افراد درباره شخصیت آنان چه می گوید؟

آیا تا به حال به مواردی برخورد کرده اید که مردم براساس دیدن چهره شما یک نتیجه گیری در مورد شخصیت شما کنند؟ خوب جالب اینجاست که ، آنها درمورد این موضوع در اشتباه نیستند. به گفته ژان هانر ، متخصص روانشناسی شخصیت از روی چهره و نویسنده کتاب Wisdom of Your Face ، شکل صورت شما می تواند موارد زیادی در مورد شخصیت شما بگوید.

 

انواع شکل های صورت و تاثیر آن در شخصیت افراد

 

صورت بیضی شکل

شکل: افرادی که با چهره های بیضی شکل متولد می شوند دارای پیشانی های پهن تر و فک باریک تری هستند. گونه های این افراد برجسته تر و چانه آن ها کمی کشیده تر است.

شخصیت: اگر چهره ای بیضی شکل دارید ، پس همیشه حرفهای مناسب را برای گفتن می دانید. شما میهمان نواز و مهربان هستید و باعث می شود مهمانان در حضور شما احساس آرامش داشته باشند. شما تمایل دارید فکر کنید که دیگران چگونه راجب شما فکر می کنند و در پایان ، روی آنچه می گویند تمرکز می کنید و به عقاید خودتان توجه زیادی ندارید.

 

صورت الماسی شکل یا مثلثی

شکل: افرادی که صورت الماسی شکل یا مثلثی دارند پیشانی کوتاه تر و فک پهن تری دارند.

شخصیت: آنها دوست دارند مسئول باشند ، به خصوص افرادی که چهره آنها نسبت به سایر افراد باریک تر است، این ویژگی مثبت را دارند و ثابت شده است که افراد موفق تری هستند.

شکل صورت گرد

شکل: شکل صورت دارای گونه های کامل یک اندازه و تقریبا مساوی در طول و عرض کل صورت هستند.

شخصیت: به طور کلی افراد با شکل صورت گرد،  چهره مهربانی  و شخصیت از خود گذشتگی دارند. اگر در این گروه قرار گرفتید ، سعی کنید اجازه ندهید افراد دیگر از مهربانی شما سوء استفاده کنند. بیاموزید که به اولویت های خود ارزش قائل شوید.

چهره مربع شکل

شکل: یک چهره مربع شکل، دارای خط فکی برجسته ای است.

شخصیت: این افراد به دلیل داشستن استقامت ذاتی، بهترین گزینه هستند که می توانند پروژه های بزرگی را انجام دهند. آنها تمایل به شوخ طبعی دارند و شخصیتی تحلیلی دارند و همچنین می توانند رهبران بزرگی شوند.

صورت قلبی شکل

شکل: اگر فکر می کنید چهره ای به شکل قلب دارید ، بررسی کنید که آیا پیشانی پهن و چانه برجسته دارید یا نه.

شخصیت: صبر و شکیبایی واقعاً فضیلتی برای افرادی است که دارای چهره های قلبی شکل هستند. بنابراین رسیدن به هدف چیزی است که آنها به هر قیمتی دنبال می کنند. آنها همچنین به داشتن خلاقیت معروف هستند و هنگامی که ذهن خود را بر روی کاری متمرکز می کنند ، تمایل دارند خود را تحت فشار قرار دهند تا ان کار را به اتمام برسانند.

چهره کشیده

شکل: این افراد پیشانی و چانه ی  کشیده شده ای دارند.

شخصیت: افرادی که چهره های کشیده دارند کمال گرا هستند. آنها تمایل دارند که همیشه بهترین کار را انجام دهند.

 

 

رنگ چهره و تاثیر آن در روانشناسی چهره

شناسایی حالات عاطفی دیگران از چهره آنها، یک مؤلفه اساسی برای تعاملات اجتماعی موفق است. با این وجود ، توانایی درک  عبارات عاطفی توسط تعدادی از عوامل تعدیل شده است. طبق تحقیقات مشخص شده، رنگ صورت قضاوت در مورد چهره را تعدیل می کند ، در حالی که مطالعه دیگر نشان داده است که رنگ پس زمینه چهره نیز نقش تعدیل کننده ای دارد. بنابراین ، در یک مطالعه ، به طور مستقیم اثرات رنگ چهره و رنگ پس زمینه را بر قضاوت بیان صورت در یک آزمایش واحد مقایسه شده است. نتایج نشان می دهد که داوری در مورد چهره تحت تأثیر هر دو گزینه یعنی رنگ صورت و پس زمینه است. این نتایج حاکی از آن است که رنگ چهره ارتباط مستقیمی برای قضاوت در بیان حالت چهره دارد.

 

ما به عنوان انسان ، تغییرات رنگی صورت مانند سرخ شدن و رنگ پریدگی را به نمایش می گذاریم و مطالعات فیزیولوژیکی نشان داده اند که این تغییرات با حالات عاطفی خاص همراه است. صورت در هنگام عصبانیت یا لذت سرخ می شود و در حالی که احساس ترس باعث رنگ پریدگی چهره می شود.  رنگ صورت یک نشانه مهم در تشخیص حالات عاطفی دیگران است و به همین ترتیب یکی از اجزای اصلی در تعاملات اجتماعی است. در عین حال ، رنگ صورت بر طیف قضاوتهای اجتماعی مانند سلامتی فرد ، سیگنال های جنسی و احساسات تأثیر می گذارد و در میان این موارد ، درک عاطفی برای زندگی روزمره ما از اهمیت خاصی برخوردار است.بنابراین ، هر دو گزینه یعنی رنگ صورت و رنگ پس زمینه بر درک بیان صورت تأثیر می گذارند ، اما ناشناخته است که کدام مورد بیشترین سهم را به خود اختصاص می دهد.

 

آیا شخصیت افراد از روی چهره آن ها مشخص می شود؟

طبق تحقیقات انجام شده، بین ویژگی های صورت و شخصیت افراد ارتباط مستقیمی برقرار است. یک مطالعه علمی به بررسی تصاویر سه بعدی از چهره های ۸۳۴ داوطلب چینی پرداخت و ارتباطات آماری بین آنها را بررسی کرده است. نتایج آن که در مردان ، عواملی مثل همبستگی و با وجدان  بودن با ویژگیهای خاصی از چهره ارتباط معنی داری داشتند. کسانی که ابروهایی بلند و پیشانی کوتاه تری داشتند در مقابل افرادی که مخالف این ویژگی ها بودند، از لحاظ شخصیتی همبستگی بیشتری داشتند.برای زنان ، برونگرایی تنها عامل مهمی بود که با ساختار صورت در ارتباط بود. زنان برونگرا بینی و لب ها و چانه های  برجسته تری داشتند ،در حالی که در مقابل ، چهره افرادی که میزان برونگرایی کمتری داشتند ، الگوی معکوس را نشان می داد ، این یافته ها نشان می دهد که شاید ویژگیهای روانشناختی – تا حدودی- از چهره افراد خوانده شود ، اگرچه برای درک این پدیده مطالعات بیشتری بر روی کتاب های خوب روانشناسی و سایر منابع موجود لازم است.

نتیجه

از آنجا که ابراز احساسات صورت بخشی از تاریخ تکاملی ماست و یک توانایی ذاتی بیولوژیکی است ، همه ما توانایی خواندن آنها را از چهره های  افراد داریم. اما بیشتر افراد در تشخیص ریز حالات چهره ها، خیلی خوب نیستند. متوسط ​​دقت در افراد قبل از آموزش میزان ۴۸٪ است در حالی که اگر احساساتی مثل شادی و تعجب که دو مورد ساده در حالات چهره افراد است حذف شوند ، آنگاه میزان آن حتی به ۳۵٪ نیز کاهش می یابد. خوشبختانه ، ابزاری برای کمک به افراد در بهبود این مهارت ها ، صرف نظر از اینکه چه میزان توانایی طبیعی داشته باشند، ایجاد شده است. بنابراین اگر فردی در حرفه ای باشد و توانایی خواندن ابراز احساسات در چهره – به ویژه ریز حالات – را داشته باشد ممکن است  به فردی کارآمدتر یا دقیق تری تبدیل شود و در تعاملات اجتماعی موفق تر عمل کند.

 

میثم صالحی

از روزی که روانشناسی با نکاتش حالمو بهتر کرد تصمیم گرفتم با انگارکه تا میشه حال بقیه رو بهتر کنم.

مطلب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Sepideh
Sepideh
۲۷ شهریور ۱۴۰۰ ۱۱:۱۸ بعد از ظهر

مفید و جذاب👍

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x