معرفی کتاب های خوب روانشناسی

 معرفی کتاب های خوب روانشناسی
۰ ۰ vote
Article Rating

اهمیت کتاب های خوب روانشناسی

کتاب خوب خوندن این روزها دغدغه ایست برای سالم فکر کردن و درنتیجه سالم زندگی کردن!

درصد زیادی از شخصیت هرآدمی را کتابهایی که میخواند شکل میدهد پس چه بهتر کتابهایی باکیفیت بخوانیم تاشخصیتی با کیفیت داشته باشیم!. در ادامه به معرفی تعدادی کتاب باکیفیت از روانشناسی میپردازیم به امیداینکه سهمی در حال خوبتان داشته باشیم.

وقتی نیچه گریست (اثر اروین د.یالوم)

معرفی کتاب خوب روانشناسی وقتی نیچه گریست

دراین کتاب جذاب و گیرا نویسنده که خود استاد روانپزشکی دانشگاه استفورد میباشد ، دیدار خیالی را بین نیچه و یوزف برویر ایجاد میکند و به روان‌درمانی نیچه میپردازد.

البته این کتاب آمیزه‌ای از واقعیت و تخیل است

گویا نویسنده آنقدر باتفکر و آثار نیچه آشنابوده که به رواندرمانی او میپردازد و درخلال داستانی گیرا نحوه ی ارتباط مراجع_درمانگر و درکل روانکاوی را می‌آموزد.

اابته این کتاب شاید همه ماجرا نیست . این داستان علاوه براین علت عاشقی خیلی هارا برملا میسازد آنقدرکه شاید بعدازخواندنش به خودتان آمدید!

مسئله اسپینوزا (اثراروین د.یالوم)

معرفی کتاب خوب روانشناسی مسئله اسپینوزا

از اسپینوزا ( فیلسوف مشهورقرن ۱۷ و زمینه‌ساز عصر روشنگری قرن۱۸) و زندگی او اطلاعات زیادی در دست نیست اما گویا این نویسنده چنان عمیق اورا شناخته و عقایدش را طوری برروی داستان می‌آورد که بعداز اتمام کتاب تصور میکنی تمامی کتابهای اسپینوزارا خوانده ای و برعقایدش تسلط کامل داری

بسیاری ازجمله خود یالوم براین اعتقاد هستند که اسپینوزا با نوشته هایش جهان را تغییر داد زیرا آثار گرانقدر او توسط یهودیان تکفیر و توسط مسیحیان سانسور شد.

دراین کتاب جذاب ردپایی از هیتلر هم میباشد ، داستانی جذاب از چگونگی شکل گیری هیتلر و حزب نازی!

درمان شوپنهاور (اثر اروین د. یالوم)

معرفی کتاب خوب روانشناسی درمان شوپنهاور

میتوان گفت شاید اولین رمان گروه‌درمانی جهان ؛  که بطور مسحورکننده ای درمورد دومرد که در جستجوی معنایی هستند . یکی از اهداف این نویسنده از نوشتن این داستان ارائه تصویری درست و دقیق از جلسات یک گروه درمانی معتبر. همچنین وی آرا و عقاید شوپنهاور رابه بهترین نحو در خلال داستانی جذاب و گیرا گنجانده است  و درطی آن سعی دارد به مردی که گویا رونوشت شوپنهاور قدیم است  بقبولاند که ارتباطهای انسانی ست که به زندگی معنا میبخشد.

خاطرات ، رویاها، اندیشه ها ( اثر کارل گوستاو یونگ)

معرفی کتاب خوب روانشناسی خاطرات رویاها و اندیشه ها

یونگ روانشناسی سویییسی بود که به طور جذابی به مسئله ناخودآگاه پرداخت.

به عقیده او رویاهاو خوابهای نا حرفها و زبان ناخودآگاهمان هستند. برای او رویاهایش اهمیت فراوانی داشت و همچنین انها نقش خیلی زیادی را در زندگی اش ایفا کردند

دراین کتاب همانطور که از اسمش پیداست خاطرات، اندیشه هایش و همچنین رویاهایش را جمع آوری کرده که هم فهم مارا به یونگ نزدیک میکند و هم اینکه وسعت دیدمان را برای فهمیدن به “خود” افزایش میدهد.

پیشنویسهای زندگی ( اثر کلود استینر و ترجمه دکتر علی بابایی زاد)

معرفی کتاب خوب روانشناسی پیشنویس های زندگی

این کتاب که نویسنده اش شاگرد روانشناسی چون اریک برن بود و همگام بااو از اعضای پایه‌گذار انجمن تحلیل رفتار متقابل میباشد و مترجم آن ازسال ۷۷ مشغول به حرفه رواندرمانی میباشد تحلیل جالبی رادرباره ی انتخابهایمان و چرایی آنها ارائه میکند و باعث میشود به یک تصمیم عاقلانه و درست برای جنبه های مهم زندگیمان برسیم.

همچنین این کتاب با قشنگی به معمای سرنوشت انسان میپردازد و آشکار میکند که پیش نویسها چگونه درگذشته تصمیم گرفته شده اند.

انسان و سمبولهایش (اثر کارل گوستاویونگ)

معرفی کتاب خوب روانشناسی انسان و سمبول هایش

این کتاب مشهور یونگ به نقش فرهنگ و اساطیر هرملت درشکل گیری شخصیت افراد آن جامعه میپردازد.

اودرفصل فصل این کتاب به ناخودآگاه، اساطیر باستانی، فرایند فردیت انسان میپردازد و بینش عمیقی را نسبت به خودمان و اطرافیانمان ایجاد میکند.

عقیده یونگ به طور کلی بر این است که هر فردی به تنهایی مجموعه ای از همه آنچه گذشتگان او در پی آن بوده اند است. این حافظه ی تاریخی به شکل ناخودآگاه در تمام افراد وجود دارد به همین دلیل ما هر شخصیت و ویژگی ای که بخواهیم را درون خود داریم که در قالب مجموعه ای از محتویات ناخودآگاه به نام کهن الگو ها شکل گرفته اند.

انسان درجستجوی معنا (اثر ویکتور فرانکل)

معرفی کتاب خوب روانشناسی انسان در جستجوی معنا

خواندن این کتاب جذاب را به همه بخصوص دراین شرایط پیشنهاد میکنم

ویکتور فرانکل درکتر روانکاوی که جزو معدود کسانی‌ست که از اردوگاه های کار احباری جان سالم بدر برد. او بخاطر تجربه شخصی و نزدیکی که داشته پیامی گیرا را به ما میدهد که میتواند زندگی‌مان را و دیدگاهمان را زیرورو کند.

او کسی بود که ازبیماران خود اول یک سوال میپرسید “چرا خودکشی نمیکنید؟” معتقدبود درزندگی هرآدمی یک معنایی نهفته است که باید آنرا بیابد.

نظریه های شخصیت (اثر جی فیست و گریگوری فیست)

 

این کتاب را صرفا برای علاقه مندان به مفاهیم روانشناسی معرفی میکنم زیرا گنجینه ای نسبتا کامل از نظریه ها و عقاید روانشناسان مختلف و معروف است معرفی کتاب خوب روانشناسی نظریه های شخصیت که خواندنش برای علاقه مندان لذتی سرشاراست.

مامان و معنی زندگی (اثر اروین د.یالوم)

معرفی کتاب خوب روانشناسی مامان و معنی زندگی

این کتاب مجموعه داستان جذابیست که همچون دیگر کتابهای یالوم به طور مفصلی با روند درمان در خلال داستان میپردازد . یالوم خود گفته است که دراین کتاب کوشیده هم قصه گو باشد هم آموزگار بااین حال او داستان را مقدم میداند و مباحث آموزگاری اش را درخلال داستان مطرح میکند.

فروید درمقام فیلسوف (اثر ریچارد بوتبی)

معرفی کتاب خوب روانشناسی فروید در مقام یک فیلسوف

این کتاب برای علاقه مندان به فهم بیشتر فروید بسیارمفید است و بحث های جالبی درمورو اصطلاح ناخودآگاه فروید درآن وجود دارد. همچنین این کتاب فرایند رواندرمانی را همچون هنر معرفی میکند و فهم آنرا برای ما آسانتر میکند.

درانتظار گودو (اثر ساموئل بکت)

معرفی کتاب خوب روانشناسی رمان در انتظار گودو

این کتاب یک نمایشنامه جذاب است که بی شک اگر به روانشناسی علاقه داشته باشین و آنرا بخوانید عاشقش میشوید.

بکت دراین نمایشنامه انتظار و رنج انسان و بی‌حرکتی و سکون و شکوه از چنین وضعیتی را به تصویر میکشد

این کتاب همچنین تفسیری از تفکرات فروید درنظریه ذهن است و هرشخصیت آن نماد “خود” ، “نهاد” ، “فراخود” درنظریه فروید هستند و آنرا به طور عمیقی به تصویر کشیده که از خواندنش لذت تام خواهید برد.

کرگدن (اثر اوژن یونسکو)

معرفی کتاب خوب روانشناسی رمان کرگدن

این نمایشنامه یکی از مهم‌ترین نمایشنامه های قرن ۲۰ حساب میشود

داستان مردمانی‌ست که غرق در روزمرگی خود هستند و دجار بی هویتی شده اند!

وارد جزئیات این نمایشنامه نمیشوم تا بروید و کشف کنید!

بازی‌ها (اثر اریک برن)

معرفی کتاب خوب روانشناسی بازی ها

اگر با مباحث تحلیل رفتار متقابل آشنایید و یا علاقه مندید و میخواهید آشنا شوید خواندن این کتاب را به شما پیشنهاد میکنم که با خواندن آن با عقاید اریک برن(بنیان گذار تحلیل رفتار متقابل) به طور مفصلی اشنا خواهید شد.

روانکاوی برای همه ( اثر زیگموند فروید)

معرفی کتاب خوب روانشناسی روانکاوی برای همه

دراین کتتب ک پرمخاطب ترین اثر فروید است به بهترین شکل تفکر روانکاوانه معرفی شده است. اینطور که بااستفاده از خاطرات شخصی خود و مثالهای عینی و قابل درک زیادی به برسی علت روانشناسانه فراموش کردن برخی نام‌ها، کلمات یا استفاده نادرست از کلمات هنگام صحبت و …. پرداخته است. و بطور لذتبخشی به فهم بهتر و بیشتر خودتان کمک میکند.

چرا عاشق میشویم (اثر هلن فیشر )

معرفی کتاب خوب روانشناسی چرا عاشق میشویم ؟

هلن فیشر از یگانه افراد برجسته ایست که در این زمینه یعنی عاشق شدن تحقیقات زیادی کرده و نظریات جالب و خواندنی درمورد عشق و عاشق شدن دارد.

نکات این کتاب همچنین به رفتارشما در یک رابطه عاشقانه کمک میکندو باعث بهبود کیفیت روابطتان میشود.

نگران نباش زندگی کن (اثر دیل کارنگی)

معرفی کتاب خوب روانشناسی نگران نباش زندگی کن

این کتاب یکی از بهترینهای بهبود شخصیت است که درزمینه مهارتهای زندگی برای رهایی از نگرانی و اضطراب و راحت زندگی کردن هم میباشد.

۲۳راه برای غلبه بر تنبلی (اثر اس.جی.اسکات)

این کتاب تنبلی را که شاید برای اکثرمان لذت بخش است را به ما میفهماند و درادامه راه های جذابی را برای جلوگیری ازآن ارائه میکند که باعث میشود دیگر کارهایمان روی هم تلنبار نشود!

انواع زنان و انواع مردان ( اثر جین شینودا بولن)

معرفی کتاب خوب روانشناسی انواع مردان

این دوگتاب را چه زنان برای خود بخوانند چه برای طرف مقابل یا برعکس مردان کتاب مربوط به خود یا طرف مقابل را بخوانند به آنها یاری میرساند رفتارهای خود و طرف مقابل را بشناسند . این کتاب از دلایل غریزی و ریشه بسیاری از احساسات درونی و تعملات فردی و اجتماعی خود و طرف مقابل را بیابند و ازطریق آن بتوانند روابط خودرا همچنین احساسات و صفات برتر درونی خودرا بهبود و پرورش دهند.

آسیب شناسی زندگی روزمره (اثر زیگموند فروید)معرفی کتاب خوب روانشناسی آسیب شناسی روانی زندگی روزمره

اکثرا میدانیم که فروید معتقداست هیچ عملی بدون دلیل و علت نیست

اگر میخواهید علت بعضی از رفتارهایتان که شاید به نظر ساده میرسند را بدانید این کتاب را به شما پیشنهاد میدهم

عصبیت در رشد آدمی( اثر کارن هورنای)

معرفی کتاب خوب روانشناسی راز هایی درباره زنان

قاعدتا خواندن کتابی که چشم آدم را به روی مشکلات شخصیتی‌اش بازکند اصلا کار راحتی نیست. بااین حال خواندن این کتاب را برای همه توصیه میکنم.

مطالب این کتاب باعث فهم علت واقعی خیلی از مشکلات ، ترسها، ناآرامی ها، تضادها ، ازخودبیگانگی ها و … را در وجود خود و اطرافیانمان و در رابطه باآنها بفهمیم که این قطعا در بهبود شخصبت خود  و بهبود روابطمان بسیار موثر ک مفید است

بارهستی(اثر میلان کوندرا)

معرفی کتاب خوب روانشناسی رمان بار هستی

بااینکه این کتاب رمانی ست که بیشتر جنبه فلسفی دارد بااین حال لازم است در لیست این کتابها حضور داشته باشد.

توضیح این کتاب را بایک جمله تمام میکنم : شما خواهان سبکی، رهایی، آزادی بارهستی هستید یانه جزو آن افرادی هستید که خواهان سنگینی، پایبندی و در قیدوبند بودن هستند؟!

 

اگر مسئله ای مد نظرتان است در باب این کتاب ها و یا کتاب خوبی خوانده اید که خیلی به شما کمک کرده است میتوانید در بخش ارسال دیدگاه پایین صفحه آن را با ما در میان بگذارید..

مانا شفیعی مقدم

مطلب مرتبط

Subscribe
Notify of
guest
5 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
احمدرضا
احمدرضا
۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۶:۰۶ بعد از ظهر

سلام.
فکر میکنم توی این لیست جای کتاب هفت عادت مردمان موثر اثر استفان کاوی خالی بود.
ممنون

بهزاد نوری
بهزاد نوری
۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۴۰ بعد از ظهر

خیلی لیست بلند بالایی بود.
کتابای اروین یالوم مخصوصا عالی هستن و جنبه داستان هم دارن.
البته از فروم و یونگ نباید غافل شد.
خرید کتاب دست دوم

الناز
الناز
۳ دی ۱۳۹۸ ۳:۳۵ بعد از ظهر

سلام من از بابت اینکه بیماریهای مختلف روانشناسی رو روی خودم تطبیق بدم نگرانم ایا ابن درسته و با مطالعه بیماریهای مختلف انسان اونهارو در خودش جستجو میکنه ؟انگار خودش اون مشکلاتو داره؟