۳۸ نکته روانشناسی برای یک ارتباط موفق

 ۳۸ نکته روانشناسی برای یک ارتباط موفق
امتیاز شما به این نوشته

 نکته های روانشناسی برای ایجاد یک ارتباط موفق چه تکنیک هایی را به ما پیشنهاد میدهند؟

اگر شما هم جز افرادی هستید که در شرایط‌ اجتماعی خجالت زده و ناراحت هستید می توانید چند نکته را برای افزایش قابلیت های اجتماعی خود استفاده کنید .  این نکته ها در حوزه های متفاوتی از زندگی شما مورد استفاده قرار میگیرد و شما میتوانید آنها را از یک مهمانی شبانه گرفته تا یک مکان رسمی یا یک قرار استفاده کنید . در این مقاله ما به ۴۰ تکنیک روانشناسی میپردازیم. این نکته ها در حوزه های گوناگونی از روانشناسی شخصیت، روانشناسی خانواده و … جای میگیرد

اعتماد به نفس داشته باشید !

حرف زدن درمورد این نکته ساده تر از انجام دادن آن است . اما فرض بر این است اعتماد به نفس گام بزرگی بسوی هدف های بعدی میباشد ! مردم آدمهای با اعتماد به نفس را دوست دارند ، ما آنهارا قابل اعتمادتر و جذابتر می‌یابیم .

وقتی شخصی را برای اولین بار میبینید به رنگ چشمان او توجه کنید !

40 نکته روانشناسی

مسئله این نیست که رنگ چشم آنها مهم است ، تنها این است که با در نظر گرفتن یک لحظه نگاه کردن و توجه ، شما به میزان بالایی از ارتباط چشمی میرسید .  همه ی ما میدانیم ارتباط چشمی در موقعیتهای اجتماعی مهم است.

 نکته مطابقت زبان بدن 

توجه به زبان بدن فرد یک راه موثر برای کسب اطمینان است. اما بیش از حد از این راه حواس پرت کننده استفاده نکنید ، اما بطور نامحسوسی به حالت کلی بدن توجه کنید . مثلا فردی که با فاصله ی زیادی از شما نشسته و دستش را دور از بدنش گرفته است بنظر نمیرسد که با شما احساس راحتی داشته باشد .

از نام فرد استفاده کنید !

اینکه اسم شخصی را که به آن معرفی شدید فراموش میکنید وحشتناک است . کارشناسان توصیه میکنند برای جلوگیری از این اتفاق نام فرد را چندبار در ذهن مرور کنید . این مزیت ذهن برای اشخاصی چون شما خوب است ! مردم دوست دارند که اسمشان را بشنوند زیرا دراین صورت احساس مهم بودن میکنند .

وانمود کنید که احساس راحتی می کنید !

آیا ملاقات با افراد جدید و یا صحبت کردن در برابر یک جمعیت را دوست ندارید ؟ وانمود کنید که با آن مشکلی ندارید ! شما میتوانید با وانمود کردن نقش راحت بودن در موقعیتهای مختلف اضطراب را از ذهنتان دور کنید . اگر دیدن افراد جدید شما را مضطرب میکند وانمود کنید همه ی آنها را میشناسید . هرچه شما راحت تر باشید برای افراد جدید دوست داشتنی تر میشوید .

به پاهای افراد توجه کنید !

هنگامی که شما به یک گروه از افراد نزدیک می شوید، متوجه شوید که پاهای آنها به شما بر میگردد . اگر اینکار را انجام دادند یعنی به شما خوش آمد گفته اند . اگر آنها بدن و سرشان را به سمت شما گرفتند اما پاهایشان به سمت شما برنگشت به شما خوش آمد نگفته اند یا اینکه شما در زمان نامناسبی رفته اید .

سکوت کنید و به موضوع حرف آنها توجه کنید !

نکته روانشناسی دیگر اینکه اگر شخصی به طور کامل به سوال شما پاسخ نداد یا هنوز به نقطه مورد نظر شما نرسیده است، هنگام صحبت کردن او ، سعی کنید ساکت باقی بمانید تا صحبتش را تمام کند . سکوت شما آنها را مجبور خواهد کرد که به صحبت ادامه دهند.

 نکته روانشناسی دیگرصندلی خود را عاقلانه انتخاب کنید !

38 نکته روانشناسی برای ارنباط

اگر فکر میکنید با کسی مخالف هستید در کنار آن شخص بنشینید نه روبه روی او . دراین صورت موضع شما کمتر مخالف است و فردی که کنار شما نشسته است احتمالا کمتر احساس تهدید میکند . مفید است که این روش را در اتاق های کنفرانس یا حتی روز شکرگزاری خود به یاد داشته باشید!

درخواست کمک کنید !

این یکی ممکن است عجیب به نظر برسد، اما اگر به اندازه کافی برای بن فرانکلین مناسب باشد، برای ما نیز مناسب است. بنجامین فرانکلین یک آزمایش انجام داد که  از افرادی که فقط ملاقات کرده بود خواست تا به او کمکی کوچک بکنند . یافته ها نشان می دهد که مردم بیشتر دوست دارند که شما را دوست داشته باشند؛ زیرا اگر آنها به شما کمک کوچکی بکنند مغز آنها این را درونی میکند که قبلا شما را دوست داشته اند . این حتی می تواند یک درخواست کوچک باشد . ساعت را از کسی بپرسید. یا از کسی درخواست دستمال کنید یا نظرش را در مورد مسئله ای بپرسید .

اگر مضطرب هستید آدامس بجویید !

نکته روانشناسی دیگر شما می توانید مغز خود را فریب دهید تا اعصابتان را آرام کنید . اگر درحال خوردن باشید مغزتان به این باور میرسد که ایمن است .  بطور مثال غارنشینان اگر خرس به دنبالشان بود غذا را نشسته نمیخوردند . هنگام مصاحبه یا شنیدن آدامس نجویید. اما جوییدن آدامس در حالی که شما منتظرید ممکن است به کاهش اضطراب کمک کند.

آنها را تایید کنید !

مردم دوست دارند که شنیده شوند و تایید شوند . یک راهی که نشان میدهد شما واقعا گوش میدهید حدس زدن ادامه ی جمله ی آنهاست . این نشان میدهد که شما فهمدید و توجه کنید .

برای بهتر فهمیدن گروه دوستان وقتی آنها میخندند به آنها توجه کنید !

هنگامی که یک گروه از مردم با هم بخندند، هر کس به طور غریزی به فردی در گروه که احساس می کند با آن ارتباط برقرار می کند، نگاه می کند. دوست دارید بدانید کدامیک از اعضای گروه از یکدیگر خوششان می آید ؟ نگاه کنید در آخر خنده چه افرادی به هم نگاه میکنند.

به دنبال هیجان بروید !

اگر می خواهید قرار اول خود را برجسته کنید و به موفقیت برسید، سعی کنید چیزی را که به طور واقعی هیجان انگیز است را اضافه کنید ! هورمون ها توسط هیجان و تعجب ترشح میشوند و حتی ترس باعث ایجاد پیوند میشود . این نکته روانشناسی خاصی است که به هیجاناتمان احترام بگذاریم

سر خود را تکان دهید !

معکوس کردن زبان بدن به نوعی طبیعی است. اگر می خواهید کسی را تشویق کنید که با شما موافقت کند، در حالی که صحبت می کنید، سر خود را تکان دهید ! آنها ممکن است خود در پاسخ سرشان را تکان دهند ، که می تواند مغز را فریب دهد تا فکر کنند که با شما موافق اند !

دستان خود را گرم کنید !

همه ما می دانیم که یک دست دادن خوب مهم است. این نه باید خیلی شل باشد و نه باعث درد گرفتن دست طرف مقابل شود . اما میدانید دستان سرد باعث ایجاد احساس بد اولیه ای میشود ؟ وقتی فردی را ملاقات میکنید مطمئن باشید که دستانتان گرم باشد .  اگر شما آدمی هستید که دستان سردی دارید ، قبل از ملاقات دستان خود را با آب گرم بشورید .

اگر میخواهید به یاد بمانید اولین و یا آخرین باشید !

مردم دوست دارند به یاد آورده شوند ، به ویژه اگر ما بخواهیم در روند مصاحبه از آن استفاده کنیم . نکته روانشناسی آن مربوط به این است که  مردم معمولا ابتدا و انتهای چیزها را بهتر از آنچه که در وسط اتفاق می افتد را به یاد می‌آورند . اگر میتوانید، سعی کنید مصاحبه خود را طوری ترتیب دهید تا اولین یا آخرین داوطلب در لیست شما باشد.

چارچوب دهی به عنوان یک انتخاب !

مردم دوست دارند انتخاب کنند ، اگر شما میخواهید حرفتان مورد قبول واقع شود به مردم حق انتخاب بدهید .

چیزهایی که در آن مشترک هستید پیدا کنید !

اثر هاله یک پدیده روانشناختی است که در آن یک تصور خوب در یک ناحیه تاثیر دیگری بر روی یک فرد تاثیر می گذارد. شما می توانید از این به نفع خود در مصاحبه شغلی، در قرار ها و یا هر زمان که بخواهید احساس خوبی ایجاد کنید ، استفاده کنید. چیزی را که هر دو دوست دارید یا چیزهایی که مشترک دارید پیدا کنید .  لازم نیست چیز زیادی باشد که مثلا هردو شما اسکی بازید و یا غیره میتواند هرچیز کوچکی باشد .

تعصب مضر است !

اگر می خواهید  یک ایده را با مردم در میان بگذارید، در مورد آن به عنوان تعصب نشان ندهید ! اگر می خواهید یک فرد برای دیدن شما هیجان زده باشد، هیجان خود را برای دیدن آنها نشان دهید . هیجان خود را نشان دهید و افراد آن را مهربانانه پاسخ خواهند داد .

درخواست کمک !

اگر شما چیزی را نمیدانید آن را بپرسید و اگر احتیاج به کمک دارید درخواست کنید. این یک چیز فروتنانه و خودآگاهانه ست که مردم آن را در دیگران تحسین میکنند . آنها همچنین می دانند که  شما میتوانید صحیح کار کنید حتی اگر کاملا با کار آشنا نباشید.

لیست های سه تایی بنویسید !

اگر می خواهید کسی یک گزینه خاص را انتخاب کند، لیستی از سه گزینه را به آنها بدهید و یکی از آنها را انتخاب کنید که می خواهید آنها انتخاب کنند. آنها احتمال بیشتری خواهند داشت که از همان ابتدا در ذهن خود همان را  انتخاب کنند.

مثلث برعکس بکشید !

به منظور نشان دادن اینکه شما واقعا به کسی گوش می دهید، به یک چشم، سپس چشم دیگر و سپس دهان او نگاه کنید. این الگوی مثلثی را برای کل گفتگوها نگه دارید. آنها احساس خواهند کرد که واقعا به آنها توجه می کنید.

مثلث سمت راست نیز مفید است !

اگر  بخواهید از مکالمه خارج شوید، برعکس: نگاه کنید به یک چشم، سپس چشم دیگر، و سپس پیشانی آنها. این ارتباط برقرار خواهد کرد که شما با گفتگو راحت نیستید و کارهای مهم تری دارید  تا گوش دادن به صحبت آنها .

اجازه ندهید کسی صحبتتان را قطع کند !

اگر کسی سعی می کند با صدای بلند صحبت کند، فقط حرف بزنید زیرا این فریب واقعی است: صدای خود را افزایش ندهید و یا نگرش خود را به کلی تغییر ندهید. فقط قبل از اینکه آنها را متوقف کنید، دقیقا مانند گذشته صحبت کنید. آنها احساس ناخوشایند میکنند  و به احتمال زیاد به عقب می روند.

به رفتار خوب پاداش دهید !

همانطور که ما ممکن است دوست داشته باشیم فکر کنیم که خاص هستیم، انسان ها طبق عملیات شرطی سازی به همان شیوه ای که حیوانات دیگر انجام می دهند پاسخ می دهند. وقتی کسی چیزی را دوست دارد، آن را بخاطر بسپارید و به آن احترام بگذارید. از یک سو، آنها خوشحال خواهند شد و بیشتر آن رفتار را تکرار میکنند. از سوی دیگر، این نیز یک کار خوب برای انجام دادن است .

مستقیما به چیزی که لازم دارید اشاره کنید !

شما از عباراتی مانند “من به شما نیاز دارم” استفاده کنید، مردم به عنوان اینکه شما در موقعیت اقتدار هستند (حتی اگر واقعا نیستید) پاسخ میدهند. شما همچنین می توانید آن را به عنوان “ما نیاز داریم  * …….* اتفاق بیافتد* انتخاب کنید اگر شما می خواهید چیزی را بدون قدرت کامل انجام دهید .

دفتر یادداشت را حمل کنید !

اگر شما دفتر یادداشت بدست دارید و  در حال پیاده روی با هدف هستید، می توانید خیلی طولانی زندگی کنید . هیچ کس فکر نمی کند که فردی را با دفتر یادداشت متوقف کند که به وضوح در وسط  آن یک کار مهم نوشته است. از آن استفاده کنید.

با هدف راه بروید !

هنگام پیاده روی در پیاده روی  پر از آدم ، با افرادی که در راه هستند، تماس چشمی نداشته باشید. در عوض، به سمت بالا و پشت سر آنها در مسیری که می خواهید بروید، نگاه کنید. آنها ناخودآگاه نشانه را می گیرند و از سر راه شما کنار میروند .

با سوال کوتاه شروع کنید !

در یک کار گروهی شرکت میکنید؟ اگر میخواهید کسی یک کاری انجام دهد با این سوال شروع کنید ” میتوانی این کار را شروع کنی؟” شروع کردن یک چیز بنظر میرسد کار کمتری داشته باشد تا تکمیل پروژه اما به هرحال هرکس کاری را شروع میکند باید آن را به پایان ببرد .

سکوت بلافاصله ی جمعیت !

اگر شما در مقابل یک جمعیت باهوش قرار داده اید، یک روش مطمئن برای رسیدن به آرامش وجود دارد. به سادگی شروع به صحبت کردن با کلمات و حرکات زبانی کنید. آنها شما را می بینند و تقریبا بلافاصله آرام می شوند.

اشاره و تماس !

آیا تا به حال احساس کرده اید که چیزی را در خانه خود فراموش کرده اید – شاید شما فر را روشن گذاشته اید؟ برای مبارزه با این احساس، از روش “اشاره و تماس” استفاده کنید. هنگامی که اجاق را خاموش می کنید، از لحاظ فیزیکی به آن اشاره می کنید و با صدای بلند می گوئید: “اجاق خاموش است.” بعدها، به یاد دارید که این کار را انجام داده اید .

برای نادان ها  احترامی قائل نباشید !

اگر کسی در تلاش است تا شما را در یک استدلال درگیر کند، فقط باید مودبانه، دلپذیر و مثبت باشید. لبخند بزن و بگو: “شاید حق با شماست” .

پیشنهاد آسان دهید

اگر میخواهید کسی کاری برای شما انجام دهد (یا چیزی را از شما بخرید)، از آنها بپرسید و بلافاصله بگویید :” البته خوش آمدی برای مخالفت کردن”. این  آنها را به آسانی تحت فشار قرار میدهد و اغلب اوقات حتی می تواند باعث  تأثیر بر آنها در قبول هر چه که هست شود .

سوالاتی بپرسید !

میخواهید دیگران دوستتان داشته باشند ؟ از آنها در مورد خودشان بپرسید . مردم عاشق این هستند که در مورد خودشان صحبت کنند .

ابروهایتان را بالا بیاندازید !

هنگامی که فردی را می بینید که میشناسید، ابروهای خود را ناخودآگاه بالا می برید، و همچنین ناخودآگاه خود را به راهی برای برقراری ارتباط با دیگری ای که  می شناسید میکشید . با توجه به این موضوع، می توانید ابرو را به مهندسی معکوس تبدیل کنید.  هنگامی که شخصی را برای اولین بار ملاقات کردید کمی ابروها را بالا ببرید و سپس به یک لبخند آرام بزنید.  این ناخودآگاه شما را فریب می دهد تا فکر کنید که در حال حاضر با شما ارتباط برقرار کرده است.

فقط بگویید نه !

اگر کسی از شما میخواهد کاری انجام دهد و شما نمیخواهید (یا نمیتوانید) بگویید فقط «نه» یا «با عرض پوزش، من نمیتوانم» توضیح بیشتری لازم نیست. این ممکن است کمی آنها را فراری دهد، زیرا مردم معمولا سعی می کنند بهانه هایی برای اینکه چرا نمی توانند کاری انجام دهند بیاورند . اما در بیشتر موارد، شما لازم نیست هیچ توضیحی را به کسی بدهید و “نه” یک جمله کامل است.

تا پنج بشمارید !

دفعه بعد که نمیخواهید کاری را انجام دهید که می دانید باید انجام دهید به خودتان بگویید که شما باید تا پنج بشمارید و سپس این کار را انجام دهید. این مدار کوتاه بخشی از مغز شما است که بهانه ای برای اینکه چرا خوردن بستنی به جای رفتن به ورزشگاه بهتر است، ارائه میکند .

پاها و دست هارا باز بگذارید !

همانطور که قبلا گفتیم، زبان بدن از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر می خواهید با اطمینان ظاهر شوید، از بسته بودت پاها و سلاح های خود دور شوید. متناوبا، اگر می خواهید مردم را از نزدیک شدن به خود متوقف کنید، دست ها و پاها را جمع کنید تا مانع ایجاد شود .

میثم صالحی

از روزی که روانشناسی با نکاتش حالمو بهتر کرد تصمیم گرفتم با انگارکه تا میشه حال بقیه رو بهتر کنم.

مطلب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمدرضا مشاورخانواده وامورتحصیلی
احمدرضا مشاورخانواده وامورتحصیلی
۱۷ آبان ۱۳۹۸ ۹:۰۱ قبل از ظهر

درودبرمانای عزیز

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x