معرفی رشته روانشناسی برای علاقه مندان

 معرفی رشته روانشناسی برای علاقه مندان
۴/۵ - (۱ امتیاز)

رشته روانشناسی نیاز رو به رشد آن در ایران

با توجه به رویکرد دنیای امروز و سیر بحران هایی که هر روزه زندگی ما را تحت تاثیر قرار میدهد توجه به روانشناسی و اشتیاق عمومی مردم و علاقه مندان به روانشناسی و رشته روانشناسی بسیار بیشتر شده است. بنابراین تصمیم گرفتم نوشته ای رو برای معرفی این رشته به کسانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در این رشته هستند و کنکوری هایی که باید یک پیش زمینه ای نسبت به این رشته برای انتخاب کردن یا نکردنش داشته باشند اختصاص دهم.

 

من و روانشناسی

چیز هایی که توی این نوشته می آورم غالبا تجربیاتی هستش که تا این لحظه از رشته روانشناسی و خواندن مباحثش به دست آوردم شاید هیچوقت جمله ی بهترین دوستم را فراموش نکنم که وقتی دو هفته پیش با هم صحبت می کردیم بی اختیار حرفم را قطع کرد و گفت: تو و روانشناسی بدجوری تو هم غرق شدین.. بعد که یه کوچولو خندیدیم بهش گفتم: این ویژگی روانشناسیه، خودش میاد تو زندگیت حداقل برای من اینطوری بوده.

پول یا علاقه؟

کسانی که روانشناسی را دوست دارند و برای رقابت و در نتیجه قبولی توی این رشته در کنکور شرکت می کنند باید بدانند که همانطوری که به لحاظ عرفی هر کسی میداند تنها وقتی در رشته موفق می شویم که واقعا علاقه منده اش باشیم.. این قانون اولیه تمام رشته هاست صادقانه بگویم که بله روانشناسی تا حدی رشته ای پولساز هست اما نه برای کسی که فقط به خاطر پول وارد این رشته شده باشد.

علاقه مندان به خود رشته متفاوت از علاقمندان به پول این رشته هستند

مسائل روانی و به طور کلی مسئله روان پدیده ای پیچیده است که از جهات مختلفی بررسی میشود و همینطور از جهات مختلفی هم تحت تاثیر قرار میدهد. این دقیقا همان چیزی است که علاقه مندان به خود این رشته را از علاقه مندان به پول این رشته جدا میکند.

آقای دکتر شما آخرین گلوله زندگی من هستید

روزی را تصور کنید که شما یک روانشناس شده اید و فردی به مطب شما مراجعه می کند فردی افسرده با خلق پایین، ژولیده و به شدت غمگین که به دلیل احساس گناهی که با خود دارد میخواهد اقدام به خودکشی کند.

حال شما هستید و احساسات و هیجاناتتان، چیزی که به طور عادی همه ما را تحت تاثیر قرار میدهد و شما باید تا جایی که میتوانید با این علائم اختلالی در این شخص بجنگید مدام باید فکر کنید، از جوانب مختلف وارد مسئله شوید  و او را تحت تاثیر قرار دهید در مدت زمانی حدودا پنجاه دقیقه ای (البته بستگی به رویکرد درمانیتان دارد) که ای بسا شاید جلسه بعدی در کار نباشد.

تحلیل خود تنها مسئله راهگشا برای تحلیل دیگران

تنها زمانی درمانگر خوبی برای این فرد خواهید بود که علاقه مند به این فرایند باشید علاقه مند به مسئله روان و بازخورد هایش در رفتار انسان باشید، علاقه مند به ارتباط و تاثیرات متقابل مغز و روان و رفتار باشید و همینطور شاید عجیب ترین بخشش این است که علاقه مند به تحلیل رفتار و تحلیل خود باشید..

توجه و تحلیل

تحلیل خود یعنی چه؟ خب ببینید وقتی شما وارد روانشناسی میشوید مدام راجع به پدیده ای به اسم انسان مطلب میخوانید و میفهمید راجع به رفتار هایش راجع به هیجان هایش، زبان بدنش، خواب هایش، خودآگاه و ناخودآگاهش و حتی شوخی ها و لطیفه هایش این همان چیزی است که باعث میشود حال دیگر دقت کنید مهم نیست به چه چیزی فقط دقت می کنید توجه می کنید به تمام چیزها و احساساتی که تجربه می کنید و دیگران تجربه میکنند و برای شما بازگو می کنند.

همه چیز قابل توجه است

حال دیگر وقتی به دنیای رفتار و انسان مینگرید هر چیزی را دارای معنا می یابید که قابل تحلیل است و قابلیت این را دارد که به یک درک کلی از چگونگی رفتار فرد در امروز و مشکلی که برای او پیش آمده برسیم.

شما مدام خودتان را مورد ارزیابی قرار میدهید و مدام به خودتان نگاه میکنید تا خوانده هایتان را با رفتار هاییتان مطابقت دهید و این دقیقا زمانی است که روانشناسی وارد زندگی شما میشود.البته باید اضافه کنم که میتوانند افرادی وجود داشته باشند و بخوانند و بفهمند اما هیچ وقت این ها را در زندگی روزمره خود وارد نکنند و علمشان را به مثابه یک عضوی جدا از خود نگه دارند..

روانشناسی در دانشگاه

در دانشگاه معمولا سال های اول و دوم تمام چیز هایی که شما میخوانید جنبه ای عمومی و آشنایی دارند واحد ها و مباحثی مثل معرفت شناسی مباحث اساسی در روانشناسی یک و دو، مشاوره و راهنمایی و … از ترم های ۵ به بعد مباحث تخصصی روانشناسی مطرح میشوند در طول چهار سال دوره لیسانس دانشجویان باید به یک درک کلی از روانشناسی و مباحثش برسند تا بتوانند در کارشناسی ارشد تا حدی وارد حوزه رویکردی خود شوند برای درمان..

 رویکرد های روانشناسان

 ۱. روان تحلیلگری

۲.رفتارگراها

۳. انسان گراها

۴. شناخت گراها

۵. نوروساینس یا به عبارتی زیست شناختی ها

پس از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد رشته روانشناسی شما می توانید مجوز برای کار داشته باشید..

کتاب های پیرامونی بخوانید اگر میخواهید راننده تاکسی نشوید!

صادقانه بگویم که چیزی که شما را متفاوت از بقیه میکند میزان مطالعه ی پیرامونی این رشته است به طوری که دانشگاه در این زمینه فقط محلی برای معرفی است نه یادگیری دقیق و صرف شما دانشجو میشود و باید مباحث را بیرون از دانشگاه هم پیگیری کنید. همانطور که هر کدام از ما پیش دکتری میرویم و از اون انتظار داریم لقب دکتری او مطالبق با معلوماتش باشد در یک روانشناس هم به همین گونه است چه بسا که با توجه به پیچیدگی مسائل روانی به سبب علم نوظهور روانشناسی این قضیه سخت تر هم میشود..

رمان بخوانید تا روانشناسی شوید که خود و دیگران را میفهمد

خیلی از ما فکر میکنیم زندگی فقط یک بار است من اصلا به چنین چیزی اعتقاد ندارم کسانی که رمان میخوانند خوب متوجه میشوند چه میگویم. صادقانه بگویم کسانی که رمان میخوانند رفیق های جدیدی میابند با شخصیت ها همانند سازی میکنند بسیاری از اوقات لحظات زندگیشان با تداعی هایی از صحنه ها، موقعیت ها و یا شخصیت های داستان ها میگذرد و این اصلا چیز کمی نیست. این لذت وقتی دو چندان میشود که شما در حال خواندن روانشناسی هم باشید نظریه های شخصیت را بشناسید و انگیزش و هیجان را پاس کرده باشید. در این حالت رمان خواندن مثل یک تمرین عملی برای شناخت شخصیت هاست.

نویسنده ها برای ساختن شخصیت ها مجبورند برایشان انگیزه تعیین کنند صفت های پایدار و ثانویه برایشان قایل باشند و آن ها را در گره های داستانی بیاندازند تا کنش و واکنششان ما را مجذوب نوشته کند. زندگی ما هم کامل شبیه به همین است به همین دلیل رمان ها علاوه بر تمام مردم شاید بیش از همه برای کسی که روانشناسی میخواند لذت بخش و کارامد باشند.

رمان خواندن هوش هیجانی و قدرت همدلی روانشناس را بالا میبرد 

اگر در روانشناسی علاقه مند به درمانگر شدن هستید اولین چیز هایی که قبل از تمام تکنیک ها به شما میگویند این است: فقط اول ارتباط برقرار کن همین. تحقیقات نشان دادند تنهای چیزی که پایدارترین عامل بهبود مراجع است دقیقا همین یک جمله است این به این معناس که زمانی ادم ها همچنان مراجع شما هستند که پیش از این که اصلا به راهکار ها و فن های شما نگاه بکنند میتوانند با شما ارتباط برقرار کنند جوری که احساس کنند شما آن ها را میفهمید. این شاید تمام چیزی است که در ابتدا نیاز دارید.

برای ارتباط برقرار کردن باید همدلی بلد باشید

ارتباط برقرار کردن شاید عبارت ساده ای به نظر بیاد اما در واقع پیچیده است یا به عبارتی سهل ممتنع! چرا که بسیاری شکایت آدم ها دقیقا از همین جا شروع میشود. ویلیام گلاسر بنیان گذار واقعیت درمانی میگوید: مشکل از آن جایی شروع میشود که انسان ها یا در رابطه نیستند و یا در رابطه های غلطی هستند. بنابر این انسان هایی که بلدند ارتباط برقرار کنند زمینه ای برای روانشناس شدن هم دارند. برای یک ارتباط خوب به قول راجرز ( بنیان گذار مراجع محوری) شما نیاز به سه چیز دارید: خودتان باشید و بلوف نزنید، همدلی را بلد باشید و دیگران را بدون قید شرط بپذیرید.

همدلی هدیه ای از رمان ها به روانشناسان

رمان ها دومی را کاملا و سومی را تاحدی به شما یاد خواهند داد. وقتی رمان میخوانید با دنیای درونی شخصیت ها و به خصوص احساس ها و هیجان هایشان آشنا میشوید و در عین حال به احساسات و هیجانات خودتان هم آگاه میشوید. این دقیقا همان چیزی است که هوش هیجانی شما را بالا میبرد یعنی شما بعد از هر رمانی که میخوانید خودآگاهی بیشتری نسبت به هیجاناتتان در لحظه پیدا میکنید علاوه بر آن ممکن است بتوانید هیجانات دیگران را از رفتارشان بهتر تشخصی دهید. پس اگر علاقه مند به درمانگری هستید قدرت رمان ها را دست کم نگیرید

روانشناسی یک رشته شناور در کنکور کارشناسی

رشته روانشناسی یک رشته شناور است به این معنی که در هنگام انتخاب رشته از سه رشته پایه یعنی علوم انسانی تجربی و ریاضی میتوان وارد آن شد. این به سبب همه گیر بودن مباحث روانشناسی و روان است.

این که مغز و هورمون ها چه تاثیراتی بر رفتار میگذارد و مباحث شناختی و ذهنی چه تاثیر میگذارند هر کدام به حوزه ای مربوط میشوند که در نهایت همه این سه علوم پایه را در برمیگیرد.. البته که این مطلب در واحد های درسی رشته هم گنجانده شده به این معنی که واحد های فیزیولوژی اعصاب و غدد(تجربی)، فلسفه اسلامی(انسانی)، آمار استنباطی و توصیفی (ریاضی) و… در این رشته خوانده میشود.

دوره کارشناسی فهم مسائل روانشناسی است

البته که در تمام طول ترم ها واحد های گوناگونی خوانده میشود از مباحث گوناگون روانشناسی اطلاعاتی کسب میشود اما اگر بخواهیم صادق باشیم در دوران لیسانس غالب مطالب مربوط میشود به نظریه ی پدر روانکاوی یعنی فروید :مباحث لایه های شخصیتی او، مراحل رشدی که مطرح میکند و واژگانی که به کار میبرد. در کنار این نظریه پرداز مباحثی در رابطه با شرطی سازی از رفتارگراها، طرحواره درمانی و مسائل مربوط به شناخت گراها، دنیای رشدی در نگاه ژان پیاژه نظریه پرداز بزرگ و … مطرح میشود.

یک توصیه

هیچگاه جمله ای را که استاد واحد روانشناسی شخصیت بهم گفت را فراموش نمیکنم: در دوران لیسانس شما باید مسائل را بفهمید و به یک مسئله برسید دوران ارشد آن را اجرایی کنید و در دکترا به تز تبدیلش کنید..

اگر قبل از ورود به این رشته اطلاعاتی از این دست داشته باشید تا حدی بر اساس یک کلیاتی میتوانید به این نتیجه برسید که آیا این رشته مورد علاقه من هست یا نه..

اگر سوال و یا مسئله ای ذهنتان را در این باره مشغول کرده میتوانید در بخش ارسال دیدگاه پایین صفحه آن را با من در میان بگذارید تا به آن پاسخگو باشم.

علاوه بر آن اگر به مشاوره برای کنکور ارشد نیاز دارید و میخواهید کلیاتی در مورد کنکور کارشناسی، کارشناسی ارشد روانشناسی، منابع، فرق وزارت علوم و بهداشت و … بدانید میتوانید برای تعیین وقت به شماره ۰۹۳۶۰۴۵۸۸۵۴ در تلگرام پیام دهید 

 

 

میثم صالحی

از روزی که روانشناسی با نکاتش حالمو بهتر کرد تصمیم گرفتم با انگارکه تا میشه حال بقیه رو بهتر کنم.

مطلب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

127 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا هادی پور
زهرا هادی پور
۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۳۶ قبل از ظهر

با لیسانس روانشناسی چه کارایی میشه کرد و ایا درامدی میشه داشت؟؟؟

zahra
zahra
۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۱۲ قبل از ظهر

سلام … من سال دیگ کنکور میدم و خیلی به رشته ی روانشناسی علاقه دارم و میخوام حتما یه روانشناس بشم . ولی خوب اطلاعات کافی ندارم و هرچی بیشتر میگردم بیشتر گیج میشم . میشه کنید ؟!

قاسم
قاسم
۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۷:۴۸ بعد از ظهر

سلام
من انسانی میخونم و ساله بعد کنکور میدم و به رشته روانشناسی خیلییییی خیلییییی علاقه دارم
همه جا رو گشتم و پرسیدم ولی نمیدونم با رتبه چند میشه از این رشته قبول شد؟
میشه شما کمک کنین؟
خیلی ممنونم ازتون

عادل
عادل
۴ آبان ۱۳۹۷ ۲:۳۶ قبل از ظهر

سلام من رشته ی دانشگاهیم یه چیز دیگه س ولی خیلی به روانشناسی علاقه دارم میخوام در این زمینه مطالعه کنم میخواستم بدونم چه کتاب هایی برای من خوبه

زهرا
زهرا
۲۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۳۰ قبل از ظهر

سلام. من میخام از طریق کنکور ریاضی وارد رشته روانشناسی بشم سوالم اینه ک :این همونه ک بچه ها از طریق کنکور تجربی یا انسانی واردش میشن و فرقی نداره؟چون شنیدم بجه های ریاضی مثلا روانشناسی بالینی نمیتونن بخونن و باید صنعتی بخونن و یه فرقایی داره؟ایا تو کارشناسی و کارشناسی ارشد تفاوتی داره یا دقیقا همونه؟سوال دیگ اینک از رشته ریاضی با چه رتبه ای میشه روانشناسی شهیدبهشتی تهران اورد؟

zohre
zohre
۲۵ آذر ۱۳۹۷ ۷:۰۹ بعد از ظهر

با سلام . من در حال حاضر دررشته تاریخ در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستم . به رشته روانشناسی هم خیلی علاقه دارم . میخواستم بدونم اگر برای ارشد در کنکور روانشناسی شرکت کنم بهتر هست یا نه ? به تحصیل در رشته تاریخ ادامه بدم .

شیدا
شیدا
۳ دی ۱۳۹۷ ۵:۴۳ بعد از ظهر

سلام و وقت بخیر
یه سوالی داشتم.ممنون میشم کمکم کنید
من دیپلم گرافیک رایانه ای دارم و پیش دانشگاهی هم همین رشته هستش.میخواستم بدونم با این اوصاف میتونم در دانشگاه آزاد رشته روانشناسی بخونم یا باید مجدد رشته انسانی بخونم تا بتونم برای دانشگاه ادامه بدم؟

a.h
a.h
۲۷ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۲۵ بعد از ظهر

دیدگاه *با سلام من میخوام تغییر رشته بدم و رشته روانشناسی رو بخونم.یه کمی هم با دروس حفظی مشکل دارم از طرفی خیلی ب روانشناسی علاقه دارم خواستم بپرسم خیلی سخته???آیا میتونم برم😿😿😿😿

تایماز
تایماز
۸ بهمن ۱۳۹۷ ۰:۰۴ قبل از ظهر

سلام من خیلی به رشته روان شناسی علاقه مندم میگن ۸۵ درصد کنکور حدف شده یعنی اگ بخوام روان شناس شم باید کنکور بدم یا نه .اینجا من گیج شدم دبیرا هم میگن با نمره نهایی میتونی به هردانشگاهی بری فقط نمره نهایی ملاکه!

فرزانه
فرزانه
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۴:۳۴ بعد از ظهر

سلام من رشتم تجربی بوده اوم سال. پیش کنکور دادم و رتبه خوبی نیاوردم امسال خواستم کنکور بدم ک دیدم دیگه حوصله کنمور ندارم راستش دوست داشتم سریع وارد کار بشم واسه همین میخوام رشته روانشناسی پیام نور بخونم و واسه ارشد روان‌شناسی بالینی بخونم من اطلاعاتی درمورد دروس عمومیش ندارم میترسم چون رشتم انسانی نبوده در دروس عمومی لنگ بزنم چون نمیدونم متناش چجوریه ولی بگم رشتشو خیلی دوست دارم. دوست دارم حال بقیه رو خوب کنم واینکه گفتین اگه کسی بیاد ب عنوان مراجعه کننده من خب نمیدونستم اولش چی بگم ب نظرتون این مشکل بعد خوندن دروس… بیشتر بخوانید

Farzane
Farzane
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۴:۴۳ بعد از ظهر

سلام من ب رشته روانشناسی علاقه دارم رشته دبیرستانمم تجربی بوده گفتین تصور کنید ی روانشناسید من اون کارو کردم ولی خب نمیدونستم با مراجعه کننده چجوری شروع کنم ولی علاقه خاصی ب کمک کردن در این مورد دارم بنظرتون چون رشتم تجربی بوده با دروس عمومی روانشناسی گیر نمیکنم؟ یعنی میتونم پاس کنم

تنها
تنها
۷ خرداد ۱۳۹۸ ۲:۵۸ بعد از ظهر

سلام من امسال میرم دهم
به روانشناسی علاقه دارم ولی خیلی رابطم با درس ها ی حفظی خوب نیستد ، به خاطر همین از چندجا که پرسیدم بهم گفتن که از رشتهی ریاضی میتونم برم اما توی بعضی از سایت ها زده که از رشته ی اریاضی فقط روانشناسی صنعتی میشه رفت و روانشناسی بالینی نمیشه رفت
میشه دربارهی این یه ذره توضیح بدید
ممنون

N.p
N.p
۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۴۴ بعد از ظهر

سلام .شاخه روانکاوی دقیقا در چه حوضه ای عمل میکنه و مسئله بعد اینکه چیزی که فیلمها در رابطه ی روانکاو ها منعکس میکنن تا چقدر درست هستش اینکه میتونن با تیز بینی و یک صحبت کوتاه و ریز به زوایای عمیق شخصیت یک نفر پی ببرن واقعا وجود داره یا فقط یک تخیل محض است

مینا
مینا
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ۷:۴۵ بعد از ظهر

سلام من ی رشته مهندسی توی امیرکبیر میخونم ولی الان ک دیک اخرای کارشناسیمه می بینم واقعا هیچ علاقه ای ب رشته ام ندارم و ارشد احتمالا کنکور روانشناسی بدم.واس کسی ک تو موقعیت کنه چ پیشنهادی دارید؟واقعیتش من انقدررر تو ذهنم ادما رو تحلیل میکنم ک دیگ کلافه میشم و از بچگی هم ب مسایل روانشناسی علافه داشتم.دلیل اینکه میخام روانشناسی بخونم این نیست ک مطب بزنم بلکه علاقمند به تحقیق و ازمایش و کلا عمیق شدن تو این علمم و تا دکتری میخوام برم ولی به هرحال جنبه مالی هم برام مهمه.حتی ب اقتصاد رفتاری و مهندسی اجتماعی… بیشتر بخوانید

هدیه
هدیه
۳۱ تیر ۱۳۹۸ ۳:۱۰ بعد از ظهر

سلام خسته نباشید من نظام جدید هستم و دیپلم فتوگرافیک دارم میتونم از طریق دانشگاه ازاد رشته روانشناسی بالینی رو بخونم حفظیاتم مشکلی نداره معدلمم بالاس لطفا راهنمایییم کنید

threeM
threeM
۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۹:۵۷ قبل از ظهر

سلام من عاشق رشته ی روانشناسی ام اما می گن برو معلمی بخون بعد مدرک روانشناسی بالینی رو بگیر
به نظرتون کدوم بهتره مستقیم روانشناسی رو بخونم یا زمان کارشناسی

رضا
رضا
۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۹:۴۲ بعد از ظهر

سلام میخواستم بگم اگه بیام رشته روانشناسی حتما توش کار هست؟
منظورم اینه که صد در صد میشه یه جا مشغول شد و درآمدی داشت؟

threem
threem
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۳۰ بعد از ظهر

سلام من الان باید انتخاب رشته کنم شدیدا به صحبت با دانشجوی این رشته نیاز دارم میشه شمارتون رو بدید تماس بگیرم یا حداقل میشه به این آیدی پیام بدید Threemmm@ خواهش می کنم

threem
threem
۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۲۱ قبل از ظهر

سلام تو تاگرام لطفا جوابمو بدیم چون امروز آخرین روز انتخاب رشته است

علی
علی
۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ۳:۴۵ بعد از ظهر

سلام
من لیسانس یکی از رشته های علوم انسانی را دارم. ریاضی ام بسیار ضعیف است. میخوام برای ارشد روانشناسی بخونم. اما نگرانم از بابت ضعف پایه ای در ریاضی. لطفا بفرمایید ریاضی چقدر در روانشناسی اهمیت داره؟ پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

ثمین
ثمین
۴ شهریور ۱۳۹۸ ۱:۱۲ قبل از ظهر

سلام
خسته نباشید
من امسال میرم دهم و دوست دارم روانشناسی بخونم
اما بین اینکه رشته تجربی رو انتخاب کنم یا انسانی موندم…میخواستم بپرسم داوطلبای ورودی از کدوم رشته بهتر میتونن تو دانشگاه عمل کنند؟
یعنی درسهای کدوم رشته با توجه به مفاهیم روانشناسی کاربردی تره؟؟
آیا محدودیت های هم داره؟ینی از تجربی فقط میشه روانشناسی بالینی خوند و عمومی نمیشه؟

زمانی
زمانی
۴ شهریور ۱۳۹۸ ۳:۴۴ بعد از ظهر

سلام میخاستم بدونم کنکور برای روانشناسی برداشته شده یا نه؟اگرم هست حداقل چه رتبه ای باید داشته باشم

ثمین
ثمین
۱۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۱۴ قبل از ظهر

سلام
عرض خسته نباشید
ببخشید میخواستم ازتون بپرسم ورود به رشته روانشناسی از کدوم رشته بهتره؟ تجربی بیشتر کاربردی تره یا انسانی؟
داوطلبین ورودی از کدوم رشته بهتر عمل میکنند تو دانشگاه ؟

ZahraAhmady
ZahraAhmady
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۲۱ بعد از ظهر

سلام خسته نباشید من رشته هنر شاخه گرافیک تحصیل می کنم رشته عالی و خوبی ولی بهش علاقه ای ندارم به ناچار رشته گرافیک و انتخاب کردم از رشته موردعلاقه ام انسانی دست کشیدم سال دیگه هم کنکور دارم می خواستم کمکم کنید که چطور از هنر وارد رشته انسانی بشم راهی هست؟!…چطور میتونم وارد رشته روانشناسی بشم؟!…

علی
علی
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ۲:۵۹ قبل از ظهر

سلام وادب واحترام.

یک سوالی داشتم من دیپلم معماری داشتم ولی پارسال رفتم پیش دانشگاهی انسانی شبانه گرفتم کنکور هم ندادم خاستم برم دانشگاه ولی نمیدونم چه رشته ای برم.بین دوراهی گیر کردم استرس زیاد دارم.نمیدونم برم روانشناسی یامدیریت دولتی اصلا هیچی ازشون نمیدونم درضمن پسر هستم.ممنونم راهنماییم کنید

علی
علی
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ۳:۰۲ قبل از ظهر

ممنونم کمکم کنید

کامیار
کامیار
۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۰۴ قبل از ظهر

با سلام و خسته نباشید … من علاقه زیادی به مشاوره و روانشناسی دارم و سالها پیش با نظریات روانکاوی فروید و یونگ و نظریات اگزیستانسیالیستها و رفتارگرایان آشنا شدم … نهایتا تصمیم گرفتم برای ارشد یکی از دو رشته روانشناسی بالینی یا مشاوره خانواده رو انتخاب کنم اما واقعا مرددم که بسراغ کدوم رشته برم … صرفنظر از تعاریفی که در نت دیده میشه ، تفاوت ماهوی بین مشاوره و روانشناسی از نظر فنی و مسایل کاری چیه؟ چون دروس کنکور ارشد مشاوره رو که نگاه میکنم روی نظریه های رواندرمانی و نظریه های شخصیت و آزمون های روانی… بیشتر بخوانید

کامیار
کامیار
۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۲۵ قبل از ظهر

ببخشید من یه سوال دیگه هم داشتم و اون اینکه علاقه ویژه ای به روانکاوی دارم …قبلا هم گفتم با آرا فروید و یونگ و آدلر آشنا هستم و در بین همه نظریات رواندرمانی، به این شاخه بسیار علاقمند شدم … اما بخاطر اینکه چنین رشته ای رو در دانشگاه های ایران ندیدم که ارائه بشه ، موضوع انتخاب بین مشاوره خانواده و روانشناسی بالینی رو مطرح کردم …چون بیش از هر چیز علاقمند به خوندن روانکاوی هستم ، اگر در ایران چنین امکانی وجود داره در این زمینه هم راهنمایی بفرمایید که چه باید بکنم …با سپاس فراوان

Yas.s
Yas.s
۱۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۵ بعد از ظهر

سلام وقت بخیر..من دانشجوی سال دوم رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور هستم!رشته دبیرستانم تجربی بود که چون رتبه خوبی نیوردم و همچنین علاقه به روانشناسی وارد این رشته شدم..میخاستم بدونم باتوجه ب اطلاعات شما من میتونم با ادامه این رشته در دانشگاه پیام نور موفق شم؟اخه بازخوردهای خیلی منفی دیدم تاالان!
واینکه من میتونم بااینکه رشته تجربی بودم امسال بخونم کنکور بدم و دولتی دربیام؟؟
و ب نظر شما این ریسک می ارزه یا با پیام‌نور ادامه بدم؟؟؟؟؟؟

نام *رقیه
نام *رقیه
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۴۵ بعد از ظهر

دیدگاه *

محمد رضا
محمد رضا
۵ آبان ۱۳۹۸ ۱:۱۴ بعد از ظهر

سلام ..شرایط سربازی برای دانشنجویان دولتی روان شناسی چجوریه ؟

آیلین رحیلی
آیلین رحیلی
۸ دی ۱۳۹۸ ۲:۱۹ بعد از ظهر

سلام من رشته ام گرافیک بوده میتونم برای روانشناسی بخونم

مهرنوش مومیوند
مهرنوش مومیوند
۳ بهمن ۱۳۹۸ ۷:۵۱ بعد از ظهر

سلام من رشته ام حسابداری بوده توی هنرستان تا کاردانی هم خوندم امسال میخوام روانشناسی بخونم سوالم اینه کنکور سراسری چه رشته ای رو شرکت کنم تا بتونم انتخاب رشته کنم ؟

زهرا
زهرا
۱۲ بهمن ۱۳۹۸ ۱۰:۲۸ قبل از ظهر

سلام …رشته من مدیریت صنعتی دانشگاه پیام نور است
میخوام تغییر رشته بدم به روانشناسی یا حقوق …البته من از بچگی عاشق روانشناسی بودم …اما الان بین این دو رشته موندم…رشته پیام نور روانشناسیو میترسم بد باشه …میشه لطف کنین راهنماییم کنین چون دیگه آخرین فرصت تغییر رشته است و آینده من بستگی به این انتخاب داره ….ممنون

سارنااو
سارنااو
۱۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱:۴۴ بعد از ظهر

سلام من باید انتخاب رشته کنم میشه راهنمایی کنید خیلی به کمک نیاز دارم.
@sarnaooاین ایدی من هست در اینستاگرام

Mohammad
Mohammad
۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ۰:۵۱ قبل از ظهر

سلام رشته من ریاضی هست میخوام تغییر بدم و روانشناسی بالینی انتخاب کنم ایا میتوانم انتخاب کنم

امیر
امیر
۲۵ بهمن ۱۳۹۸ ۵:۱۰ بعد از ظهر

سلام
من رشته ی تجربی میخونم و خیلی به رشته روانشناسی علاقه دارم حتی این مطالبی که گذاشتین هم شدیدا با اشتیاق میخوندم… میخواستم بدونم از طریق کنکور تجربی روانشناسی بالینی میشه رفت؟ حدودا چه رتبه ای لازم داره؟
آینده ی شغلیش چطوره؟چند سال باید دانشگاه درس خوند تا بشه کلینیک زد؟ حدود درآمدش توی ماه چقدر میشه؟
ممنون

سروش صالحی
سروش صالحی
۲ اسفند ۱۳۹۸ ۱۱:۳۴ قبل از ظهر

خیلی ممنونم که کمکم کردی می تونم بهتر رشته ام را تشخیص دهم عجیبه منم صالحیم ولی دلم می خواد هم کاراگاه باشم و هم با جرایم مبارزه کنم و هم می خوام یه روانشناس فوق العاده باشم ولی فکر کنم بدونم این رشته ها به کجا نزدیک تره منظورم *روانشناسی و جرایم قانونی* هست به نظرتون جواب میده اینی که برم؟

سعیده کمالی
سعیده کمالی
۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۳:۴۸ بعد از ظهر

با عرض سلام،من لیسانس شیمی دارم و میخوام روانشناسی بخونم،با توجه به شناختی که از خودم دارم نه صددرصد ولی فکرمیکنم علاقه دارم به این رشته،از نظر شما درست هست که مستقیم وارد ارشد بشم؟

الهام آقاشیری
الهام آقاشیری
۳۰ فروردین ۱۳۹۹ ۱:۳۵ قبل از ظهر

با عرض سلام. خسته نباشید ،من رشته روانشناسی علاقه دارم. نه به اینکه پول مهم باشه بلکه علاقه دارم کتاب های روانشناسی در گوشی نصب کردم میخونم‌، موفق باشین.ممنونم از سایت خوبتون

الهام آقاشیری
الهام آقاشیری
۳۱ فروردین ۱۳۹۹ ۶:۲۲ بعد از ظهر

با عرض سلام رشته روانشناسی در کنکور رتبه چنده برای انسانی

الهام آقاشیری
الهام آقاشیری
۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۹:۳۸ قبل از ظهر

با سلام دوباره برای دانشگاه یاسوج چه رتبه ای باشه، من علاقه که دارم رشته روانشناسی نه بخاطر پول بلکه علاقه دارم، کتاب های روانشناسی خوبه که رو گوشی بخوانی

الهام آقاشیری
الهام آقاشیری
۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۱:۳۳ قبل از ظهر

سلام ببخشید اینقد سوال میکنم، من پارسال رتبم ۱۳۶ هزار بود ولی امسال سعی خودمو میکنم، دولتی بهتره یا آزاد؟ من خیلی به این رشته علاقه دارم ولی میترسم نتونم پاس کنم ولی استعدادم خوبه یه روانشناس بهم گفتن تا میتوانید کتاب تخصصی غیر تخصصی مطالعه کنید از امروز خودتونو یک روانشناس بدونید.

الهام آقاشیری
الهام آقاشیری
۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۲:۴۶ بعد از ظهر

با سلام. ممنونم از تون آقای صالحی که جواب دادین با آرزوی سلامتی موفقیت برای شما خانواده محترم سلامت باشید، ممنونم ازتون همکار آینده، حتما تلاش میکنم با موفقیت آن روز، کدوم بهتره از نظر تحصیل لطفا بفرمایید

الهام آقاشیری
الهام آقاشیری
۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۳:۲۴ بعد از ظهر

ببخشید اینقد مزاحم میشم در روانشناسی درس های اختصاصی یا عمومی مهم است میدونم دوتاش مهمه ولی کدومش بیشتر؟

الهام آقاشیری
الهام آقاشیری
۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۹:۲۹ بعد از ظهر

ببخشید شرمنده اینقد مزاحم میشم ، ممنونم جواب منو دادید، موفق باشین سلامت

روژان راستی
روژان راستی
۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰:۵۳ قبل از ظهر

سلام خسته نباشید من کلاس دهم رشته تجربی تیزهوشان هستم و معدلم هم تا به حال ۲۰ بوده،مطمئنم که از لحاظ رتبه ی کنکور مشکل پیدا نمیکنم و ازم انتظار میره که حتما پزشکی رو انتخاب کنم،ولی خودم شدیداً به روانشناسی علاقه دارم،خیلی درموردش مطالعه میکنم و واقعا تواناییش رو دارم ولی سر دوراهی گیر کردم پزشکی رو انتخاب کنم یا علاقه ی قلبیمو که روانشناسیه

الهام آقاشیری
الهام آقاشیری
۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱:۴۶ بعد از ظهر

سلام ببخشید اینقد مزاحم میشم، درس عمومی یا اختصاصی کدومش مهمه برای روانشناسی واینکه کدوم دانشگاه بهتره دولتی یا ازاد از نظر تحصیل

مریم شهبازی
مریم شهبازی
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۵:۵۰ قبل از ظهر

خیلی ممنون که این مطالب رو دادین

یاس
یاس
۴ تیر ۱۳۹۹ ۷:۴۵ قبل از ظهر

من الان چهارده سالمه ولی همه میگن خیلی پختم من روانشناسی را خیلی دوس دارم و دوس دارم روانشناس بشم دوستان عزیز اگر توصیه ای یا حرفی برای من دارید حتما بگین نیاز دارم تشکر

127
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x